szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Wyjątkowe rzeźby Tony’ego Cragga na wystawie w Sopocie

12.07.2023

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Twórczość jednego z najważniejszych artystów brytyjskich – Tony’ego Cragga – jest obecnie prezentowana w Państwowej Galerii Sztuki oraz w Parku Północnym w Sopocie. Rzeźbiarz znany z eksperymentów w swoich pracach używa m.in. szkła, drewna, kamienia czy metalu. Jakie dzieła mistrza materiału znalazły się na wystawie?

Cragg poprzez rzeźbę eksploruje jak materia wpływa na emocje i idee człowieka. W obiektach, które tworzy można zauważyć nieznane formy odkrywane dzięki bogatej wyobraźni artystycznej. Na wystawie w Sopocie znalazły się aż trzy zestawy dzieł wybitnego twórcy – szklane rzeźby i instalacje, rysunki i akwarele oraz obiekty prezentowane w Parku Północnym. W przestrzeni publicznej nad Bałtykiem widzowie mogą podziwiać kultowe prace, które wielokrotnie gościły w muzeach na całym świecie: srebrne kolumny ,,Points of View”, dynamiczną formę ,,Mixed Feelings” oraz ,,Versus i Masks”.

,,W Sopocie prezentujemy ponad czterdzieści rzeźb i rysunków artysty, ukazując ewolucję twórczości Tony’ego Cragga w zakresie myślenia o sztuce i techniki wykonywania rzeźb ze szkła w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Towarzyszą im monumentalne dzieła usytuowane w miejskim parku. Sztuką w przestrzeni publicznej twórca zainteresował się około 2006 roku, co zaowocowało wieloma realizacjami w miastach całego świata. W Sopocie pokazujemy prace ikoniczne dla jego twórczości – dynamiczne, zmysłowe formy stworzone przez artystę o niezwykłej wyobraźni i umiejętnościach kreowania czegoś, co budzi skojarzenia, ale czego jeszcze nie widzieliśmy.” – Eulalia Domanowska, dyrektorka Państwowej Galerii SztukiM

W pracach ze szkła widoczne jest jak styl artysty ewoluował od lat 90. do teraz. Na początku używał słoików, butelek, naczyń laboratoryjnych, które wykorzystywał do tworzenia unikalnych kompozycji. Zmianę zapoczątkowała współpraca z Adriano Berengo związanego z pracownią na wyspie Murano. To właśnie tam powstawały organiczne rzeźby inspirowane naturą. Niezwykłe formy, podkreślające nieograniczone możliwości szkła, można podziwiać na wystawie w Sopocie do 15 października 2023 roku.

M.M.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.