szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

„Postrzeganie czasoprzestrzenne” Diuny Ostrowski

03.08.2023

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W otwartej niedawno galerii GX w Siemianowicach Śląskich, której główną inicjatorką i prowadzącą jest Martyna Czech, trwa wystawa malarstwa Diuny Ostrowski pt. „Postrzeganie czasoprzestrzenne”.

Na czym polega ulotność teraźniejszości? Czym jest czasoprzestrzeń? Kiedy doświadczamy czwartego wymiaru. To główne pytania które stanowiły dla Diuny oś poszukiwań dla tej wystawy, w której eksploruje głębię ludzkiej świadomości i percepcji. Czerpiąc inspirację z historii sztuki i ruchów awangardowych, artystka ta oferuje wyjątkową perspektywę na wzajemne oddziaływanie czasu, przestrzeni i emocji.

Diuna Ostrowski

Diuna Ostrowski wystawa „Postrzeganie czasoprzestrzenne”, Galeria GX

Diuna w swoim malarstwie przedstawia przestrzenie i miejsca, wywołujące poczucie niejednoznaczności, dezorientacji i niepewności. Na jej obrazach zobaczyć możemy drzwi, korytarze, klatki schodowe, podwórka i inne obszary przejściowe, które w przytłaczający sposób oddziałują, wywołując poczucie odrealnienia, poczucie bycia poza czasem. Malarka stwarza sytuacje na granicy między dwoma stanami. Nie są ani w pełni jedną, ani drugą rzeczą, ale raczej znajdują się w stanie przejściowym lub transformacyjnym. Przestrzenie wywołują poczucie niejednoznaczności, dezorientacji i niepewności.

Nasycone barwy geometrycznych kompozycji porażają swoją intensywnością i zapraszają do eksplorowania tych tajemniczych przestrzeni, sprawiających wrażenie dziwnie znajomych. Przestrzenie obecne na płótnach Diuny, wyrwane z kontekstu ze swoją niejednoznaczną i przejściową naturą, stwarzają poczucie odłączenia od zwykłego rozumienia przestrzeni i czasu, zawieszenia rzeczywistości, momentu, w którym przestają obowiązywać zwykłe zasady egzystencji, umożliwiając kontemplację nad chwilą obecną, przeszłością i przyszłością. Pojęcie czasoprzestrzeni jest dla artystki momentem urzeczywistnienia wszystkich trzech czasów (przeszłego, teraźniejszego i przyszłego) jednocześnie. Czwarty wymiar to czas, poza czasem, służący jako łącznik między doświadczeniem, wiedzą i emocjami. Kiedy zatem doświadczamy czwartego wymiaru? Tak naprawdę zawsze, równolegle z naszym trójwymiarowym światem, ale nie zawsze możemy być tego w pełni świadomi z powodu rozproszeń i naszego intensywnego życia.

Diuna poprzez serię kontemplacyjnych obserwacji bada zmieniające się stany emocjonalne i postrzeganie codziennych przestrzeni. Interakcja między mieszkańcami a ich środowiskiem zmienia percepcję przestrzenną, tworząc płynną dynamikę między trzecim a czwartym wymiarem.

Istnieje więc możliwość doświadczenie zmiany świadomości, przyjmując stale zmieniającą się naturę przestrzeni i uznając wzajemne oddziaływanie między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, jednostki mogą odblokować drzwi do wyższego wymiaru świadomości.

Diuna Ostrowski

Diuna Ostrowski wystawa „Postrzeganie czasoprzestrzenne”, Galeria GX

Płótna Diuny są zatem oknami na ulotną naturę teraźniejszości i wzajemnych powiązań wszystkich wymiarów czasowych, oferując ucieczkę od ograniczeń codzienności, wyrażają niewysłowione i transcendentalne aspekty ludzkiego doświadczenia. Niczym portale, umożliwiają dostęp do wyższych wymiarów świadomości i postrzegania rzeczywistości poza ograniczeniami trójwymiarowej egzystencji.

„Postrzeganie czasoprzestrzenne” jest introspektywną i filozoficzną eksploracją naszego związku z teraźniejszością, przestrzenią i czasem. Skłania do kontemplacji własnych doświadczeń i postrzegania świata, zapraszając do zauważenia zawiłości otoczenia i tego, jak wpływają one na emocje i interakcje.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Andrzej Tomaszewski

01.08.2023 / Aktualności

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.