szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Pokaźny spadek z Ameryki dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu

05.08.2023

Aktualności, Ciekawostki

Zmarła w Vancouver profesorka Markéta Charlotta Götz-Stankiewicz, na mocy testamentu przekazała hojną sumę Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Wyjątkowy dar zostanie przeznaczony na wspieranie wydarzeń kulturalnych. Dlaczego wybitna uczona i mecenaska sztuki, wybrała akurat wrocławską instytucję?

Markéta Charlota Götz-Stankiewicz urodziła się w Libercu, jednak ze względu na prześladowania wojenne, wyemigrowała z rodziną do Kanady. To właśnie tam poznała przyszłego męża, prof. Władysława Józefa Stankiewicza, który dwa lata przed swoją śmiercią również przekazał darowiznę dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Książki z kolekcji wybitnego filozofa i politologa w 2004 roku trafiły do Działu Sztuki Wydawniczej.

W ramach testamentu prof. Markéty Charlotty Götz-Stankiewicz, muzeum otrzymało hojny wkład finansowy. Dyrektor placówki nie ujawnia jednak dokładnej sumy, a ze względu na zamiłowanie uczonej do teatru, pieniądze zostaną przekazane m.in. na rozwój Teatru Czterech w Pawilonie Czterech Kopuł.

Jak napisał Piotr Oszczanowski, Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu: ,,Jesteśmy wdzięczni, jesteśmy zobowiązani, będziemy o tak niezwykłych ludziach pamiętać! Mamy bowiem pełną świadomość tego, iż muzea są miejscem, które zapewniają swoim ofiarodawcom i mecenasom nieśmiertelność! To właśnie tu, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pamięć o nich będzie wieczna!

M.M.


Zdj. góra: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot. Marek Śliwecki, źródło: Wikipedia

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Kenya Hara

03.08.2023 / Aktualności, Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.