szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Bank Pekao ze sztuką w polskich miastach

09.08.2023

Aktualności, Polska: wydarzenia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym przez Bank Pekao S.A., które łączy pasję artystyczną z relaksem na świeżym powietrzu. ,,Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem” to inicjatywa, mająca na celu zaprezentowanie reprodukcji wyjątkowych dzieł polskich artystów z kolekcji banku oraz stworzenie niezapomnianej atmosfery pełnej kreatywności i inspiracji.

Bank Pekao S.A. aktywnie wspiera działania, które promują rodzime dziedzictwo kulturowe, angażując się w różnorodne wydarzenia kulturalne. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć była niedawna wystawa pt. ,,Koloryt Rozmaitości”. Ta fascynująca prezentacja dzieł ze zbiorów banku odbyła się w renomowanym Pałacu Czapskich w Warszawie, przyciągając tysiące odwiedzających i stając się inspiracją do kontynuacji wysiłków. Reprodukcje niektórych dzieł, które w oryginałach były wystawione podczas warszawskiej wystawy Pekao będzie można zobaczyć od 12 sierpnia do 10 września podczas pikników ze sztuką zorganizowanych w wybranych polskich miejscowościach takich jak: Krasnystaw, Jasło, Jaszczew (gm. Jedlicze), Świętoniowa (gm. Przeworsk), Kolno, Grajewo, Głogów, Wielopole Skrzyńskie oraz Ostróda.
Piknik ze sztuką PEKAO
Głównym celem pikników ze sztuką będzie upowszechnianie dorobku artystycznego znanych polskich twórców, reprezentujących sztukę dawną i współczesną, których dzieła Pekao posiada w swoich zbiorach. Uczestnicy wydarzeń będą mieli okazję zobaczyć dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, Zygmunta Waliszewskiego, Stefana Filipkiewicza czy Franciszka Maśluszczaka. Tematem wiodącym prezentowanych prac będzie ,,pejzaż’’.

,,Bardzo się cieszę, że w Banku Pekao promujemy sztukę, a jedną z form tej promocji będą plenerowe wystawy zorganizowane w kilku polskich miastach. Na co dzień spotykamy się z mieszkańcami w oddziałach banku, natomiast pikniki ze sztuką, pozwolą na mniej formalny kontakt z klientami. Bank Pekao aktywnie angażuje się w liczne projekty i przedsięwzięcia wspierające polską kulturę i sztukę. Współpracujemy przy tym z instytucjami będącymi autorytetami w tej dziedzinie, jak np. Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Jako instytucja odpowiedzialna społecznie, staramy się przekazać i zaszczepić pasję do sztuki również klientom banku. Pikniki ze sztuką i wystawy plenerowe im towarzyszące są krokiem w tym kierunku’’ – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Pikniki to nie tylko okazja do podziwiania piękna dzieł sztuki. Specjalna strefa dla dzieci stworzona wraz z animatorami pozwoli najmłodszym na twórcze wyrażenie swojej pasji poprzez malowanie koszulek oraz tworzenie wakacyjnych tatuaży. Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję do wzięcia udziału w projekcie zdobienia  okazałej donicy, która stanie się trwałą ozdobą miasta. Wspólnie z lokalnymi artystami powstaną na niej unikalne wzory nawiązujące do charakterystycznych elementów każdej miejscowości. A dla tych, którzy pragną w pełni zrelaksować się w otoczeniu sztuki, przygotowano strefę relaksu z wygodnymi leżakami.

Po zakończeniu pikniku, wystawa nie zniknie całkowicie. Przez kilka dni, zarówno mieszkańcy, jak i turyści, będą mieli szansę kontynuować swoją artystyczną podróż, podziwiając reprodukcje najwybitniejszych dzieł ze zbiorów Banku Pekao S.A.

Miłośnicy kolekcji sztuki Banku Pekao S.A., mogą je podziwiać także w Wirtualnej Galerii Sztuki. W swoich zasobach bank posiada bowiem około 1200 dzieł sztuki. Składają się na nią prace klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się też prace młodszych artystów m.in. Tadeusza Dominika, Franciszka Maśluszczaka, Henryka Ożóga czy Bożenny Biskupskiej. Zbiór bankowej kolekcji bogaty jest również w rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku. Znajdują się tam nie tylko fotografie wysokiej jakości, ale także opisy dzieł oraz biografie artystów. Galeria stanowi efekt współpracy m.in. z ekspertami z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy wnieśli niezastąpiony wkład w rozwój projektu.

Terminarz wydarzeń z cyklu ,,Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem” :

1. Krasnystaw – 12 sierpnia 2023 roku,
2. Jasło – 13 sierpnia 2023 roku,
3. Jaszczew (gmina Jedlicze) – 19 sierpnia 2023 roku,
4. Świętoniowa (gmina Przeworsk) – 20 sierpnia 2023 roku,
5. Kolno – 26 sierpnia 2023 roku,
6. Grajewo – 27 sierpnia 2023 roku,
7. Głogów – 2 września 2023 roku,
8. Wielopole Skrzyńskie – 3 września 2023 roku,
9. Ostróda – 10 września 2023 roku.

Podczas pikników będzie można zobaczyć dzieła następujących artystów:

1. Stanisław Wyspiański ,,Bratki’’,
2. Stanisław Kamocki ,,Pejzaż letni’’,
3. Jan Stanisławski ,,Pejzaż’’,
4. Zygmunt Waliszewski ,,Kopiec Kościuszki’’,
5. Julian Fałat ,,Pejzaż z zaprzęgiem’’,
6. Otto Gambert ,,Pejzaż górski’’,
7. Jan Nepomucen Głowacki ,,Pejzaż tatrzański (Giewont)’’,
8. Stefan Filipkiewicz ,,Rozewie’’,
9. Włodzimierz Nałęcz ,,Wieczorny obłok’’,
10. Wincenty Wodzinowski ,,Pejzaż letni’’,
11. Franciszek Maśluszczak ,,Drzewa’’,
12. Franciszek Maśluszczak ,,Park w Maciejewie’’,
13. Franciszek Maśluszczak ,,Prześwit w lesie’’,
14. Franciszek Maśluszczak ,,Las w Barlinku’’.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

PEKAO_artSTORIES

01.08.2023 / Aktualności, Dla artystów

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.