szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Retrospektywa Marka Rothko w Paryżu

21.08.2023

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Malarstwo barwnych płaszczyzn Marka Rothko najbardziej efektywnie prezentuje się na żywo, a dzięki inicjatywie Muzeum Fundacji Louis Vuitton w Paryżu 18 października aż 115 obrazów artysty zostanie zaprezentowanych na wystawie retrospektywnej, której nie należy przeoczyć.

Fundacja Louis Vuitton

© Fundacja Louis Vuitton, Paryż, 2022, zdj. M.M., rynekisztuka.pl

Pochodzący z rodziny żydowskiej twórca wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, będąc jeszcze dzieckiem. Po latach, gdy zbliżała się II wojna światowa, imię Markus Rothkowitz zmienił na Mark Rothko. Większość życia spędził za oceanem, przez co największe zbiory jego prac na co dzień znajdują się w amerykańskich instytucjach kulturalnych. Tym samym zbliżająca się wystawa w Paryżu stanowi nadzwyczajną okazję do zobaczenia ponad stu dzieł malarza w jednym miejscu. Warto pamiętać, że ostatnia taka retrospektywa odbyła się we Francji ponad dwie dekady temu.

Prace będące częścią nadchodzącej ekspozycji zostały wypożyczone z licznych kolekcji prywatnych, a także prestiżowych muzeów na całym świecie, m.in. National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Tate Gallery w Londynie.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 18 października 2023 roku do 2 kwietnia 2024 roku. Podobnie jak monumentalne obrazy, tak samo przestrzeń wystawiennicza paryskiego Muzeum Muzeum Fundacji Louis Vuitton, dostarczy widzom niezapomnianych wrażeń estetycznych. Zaprojektowany przez Franka Gehry’ego budynek w Lasku Bulońskim, zadziwia futurystyczną przestrzenią i stanowi prawdziwą świątynię sztuki współczesnej. Fundacja co roku prezentuje kilka wystaw czasowych, zwracając uwagę zarówno na docenionych klasyków, jak i mniej znanych twórców.

M.M.

Zdj. góra: Mark Rothko, Light Cloud, Dark Cloud, 1957. Kolekcja Modern Art Museum Fort Worth, zakup muzeum, The Benjamin J. Tillar Memorial Trust © 1998 Kate Rothko Prizel & Christopher Rothko – Adagp, Paris, 2023.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

10 rzeczy, których nie wiecie o Marku Rothko

12.02.2021 / Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.