szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Zaginione dzieło Siemiradzkiego wraca do Polski

04.09.2023

Aktualności, Ciekawostki, Polska: wydarzenia

Obraz jednego z najwybitniejszych malarzy polskich, Henryka Siemiradzkiego, zostanie pokazany publicznie po 130 latach. Już 14 września o godz. 12:00 odbędzie się powitanie płótna w galerii zamkowej Sukiennice 2 w Niepołomicach. Jaką drogę do kolekcji muzealnej przebyło dzieło ,,U źródła”, które przez wiele lat uznawane było za zaginione?

Wyjątkowy obraz Siemiradzkiego ostatni raz widziany był na wystawie w Monachium w 1890 roku, po której jeden z tamtejszych krytyków, Friedrich Otto Pecht, nazwał go „przecudnym”. Jeszcze do niedawna, malowidło oglądano wyłącznie na zdjęciach, a jego lokalizacja owiana była tajemnicą. Wszystko zmieniło się dzięki uprzejmości prywatnego kolekcjonera, który przekazał je w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie. Już 14 września płótno zagości na Zamku Królewskim w Niepołomicach, znanym jako galeria zamkowa Sukiennice 2.

Henryk Siemiradzki

Henryk Siemiradzki, U źródła, ok. 1890

Dzieła Siemiradzkiego cieszą się sławą zarówno w Polsce, jak i na świecie, osiągając na aukcjach niebotyczne kwoty. Artysta miał zamiłowanie do scen osadzonych w antyku, co widoczne jest w wielu kultowych pracach jego autorstwa. Obraz ,,U źródła” należy do płócien z kategorii idylli i sielanek, inspirowanych późniejszym miejscem zamieszkania twórcy – Rzymem. To właśnie w śródziemnomorskim klimacie powstało wiele charakterystycznych prac jak ,,Sielanka rzymska – Łowienie ryb” (ok. 1883), ,,Przed kąpielą” (1885) czy ,Szczęście rodzinne” (1885).

Źródło: muzeum.niepolomice.pl

M.M.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

23.08.2019 / Analiza rynku sztuki, Artysta tygodnia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów