szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Siemiradzki odnaleziony: publiczny pokaz ,,U Źródła” po 130 latach

15.09.2023

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Dzieła uznane za zaginione, kiedy już odnajdują się po latach, cieszą się szczególną popularnością wśród widzów. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku pierwszego od 130 lat publicznego pokazu dzieła ,,U Źródła” Henryka Siemiradzkiego. Obraz od wczoraj prezentowany jest na Zamku Królewskim w Niepołomicach i wzbudza niemałe zainteresowanie.

Sielankowe płótno, inspirowane ukochanymi przez malarza Włochami, ostatni raz pokazywane było u schyłku XIX wieku, kiedy to na wystawie w Monachium zachwyciło publiczność, a jeden z krytyków określił je jako ,,przecudne”. Od tamtego czasu upłynęło 130 lat, a świat uległ wielu dynamicznym transformacjom. Odnaleziony obraz Siemiradzkiego umożliwia zatem wgląd w estetykę epoki, która już dawno minęła.

Dzieło trafiło w depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie dzięki prywatnemu kolekcjonerowi, który przekazał je instytucji. Następnie zostało udostępnione galerii zamkowej Sukiennice 2, znajdującej się na Zamku Królewskim w Niepołomicach, gdzie dostępne jest dla zwiedzających już od 14 września.

Henryk Siemiradzki uważany jest za jednego najwybitniejszych artystów drugiej połowy XIX wieku, zarówno w Polsce, jak i Europie. Malowidło ,,U źródła” prezentowane jest w otoczeniu ponad 130 obrazów i 25 rzeźb, których autorami są uznani polscy artyści, m.in. Jacek Malczewski. Olga Boznańska, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski, Piotr Michałowski czy Stanisław Witkiewicz.

M.M.

Zdj. góra: Henryk Siemiradzki, U źródła, ok. 1890

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

23.08.2019 / Analiza rynku sztuki, Artysta tygodnia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.