szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Dzieła Picassa na wystawie w Warszawie

25.09.2023

Magazyn

Sklep rynekisztuka

Już 12 października dzieła jednego z najwybitniejszych artystów na świecie – Pabla Picassa – zagoszczą na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja związana z obchodami 50. rocznicy śmierci malarza ukaże dzieła pochodzące z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze. Jakie obiekty zostaną zaprezentowane publiczności?

Picasso

Pablo Picasso, Kobieta w fotelu nr 4, 1949, litografia, papier, Muzeum Narodowe w Warszawie. © Succession Picasso 2023

Picasso w trakcie długiej i pełnej sukcesów kariery zasłynął z malarstwa, jednak jako artysta totalny nie ograniczał się wyłącznie do kreacji na płótnie. Oprócz obrazów tworzył także ryciny, ceramikę czy ilustracje książkowe i to właśnie zbioru mniej znanych, a zaskakująco ekspresyjnych prac możemy spodziewać się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Dzięki międzynarodowej współpracy kuratorskiej, Anny Manickiej i Mario Virgilio Montañeza Arroyo, wystawa została podzielona na cztery sekcje tematyczne. Na początek wybrano prace ukazujące postrzeganie piękna przez artystę, następnie obiekty nasycone mitologią, w części trzeciej ceramikę, a na koniec dzieła sztuki pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Łącznie aż 120 prac.

Interesującym akcentem w biografii Picassa był przyjazd do Polski w 1948 roku. Malarz odwiedził m.in. Wrocław, Kraków i Warszawę. Motyw zakupionych w Sukiennicach haftowanych kożuszków był później obecny w jego twórczości, np. w  znanej serii litografii „Kobieta w fotelu”. Natomiast znajdujące się w stolicy Muzeum Narodowe obdarował grafikami oraz kolekcją ceraminiki.

Wystawa potrwa do 14 stycznia 2024
i stanowi wyjątkową okazję do przyjrzenia się dorobkowi jednego z najbardziej uznanych artystów na świecie. Dzieła hiszpańskiego mistrza wciąż biją rekordy na aukcjach, a już niedługo jeden z jego obrazów pochodzący z kolekcji Emily Fisher Landau ma szansę osiągnąć nawet 120 mln dolarów.

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj. góra: Corrida na białym tle, 1948, fajans, farby podszkliwne, Muzeum Narodowe w Warszawie. © Succession Picasso 2023

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

23.03.2018 / Aktualności, Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.