szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Zagraniczne targi sztuki – jesień 2023

27.09.2023

Aktualności, Kolekcjonowanie, Świat: wydarzenia

Jak co roku jesień charakteryzuje się ożywieniem na światowym rynku sztuki. Wyczekując nowych rekordów przyglądamy się najciekawszym wydarzeniom branżowym, które odbędą w najbliższych miesiącach. Gdzie warto pojechać, aby przyjrzeć się najnowszym modom i trendom? Przedstawiamy listę międzynarodowych targów sztuki zaplanowanych na październik i listopad 2023 roku.

FRIEZE LONDON

Jedne z najważniejszych targów sztuki na świecie obchodzą w tym roku swoje dwudziestolecie. To właśnie w 2003 roku Amanada Sharp i Matthew Slotover zainicjowali wydarzenie skupiające się na współczesnych artystach i ich twórczości. Jak informują organizatorzy, tegoroczna edycja położy największy nacisk na międzynarodowy wydźwięk prezentowanych prac, a program targów zostanie wzbogacony o nowe sekcje, m.in. ,,Modern Women: Curated by AWARE” eksponujące sztukę kobiet. W londyńskim Regent’s Park pojawi się 160 galerii z całego świata, w tym zlokalizowane na co dzień w Warszawie – Galeria Wschód i Dawid Radziszewski. Ta pierwsza zostanie wyróżniona w sekcji ,,Focus: Emerging Talent”, gdzie zaprezentuje twórczość Piotra Drewko.

11-15 października, Londyn, Wielka Brytania

THE OTHER ART FAIR

Trwające 4 dni targi ,,The Other Art Fair” powstały w 2011 roku, a ich pomysłodawcą był Ryan Stanier. Wydarzenie cyklicznie odbywa się w wielu miastach na świecie, a jego londyńska edycja rusza już 12 października. Wyróżnikiem targów jest unikalne podejście do młodych artystów, którzy bez udziału galerii prezentują swoje prace. Inicjatywa przyciąga nie tylko doświadczonych kolekcjonerów, ale także osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem sztuki. Każdego roku o wyborze ponad 100 twórców decyduje komisja złożona z innych specjalistów, dzięki czemu eksponowana na targach sztuka najnowsza charakteryzuje się dużą różnorodnością.

12-15 października, Londyn, Wielka Brytania

ART MARKET BUDAPEST

Uznawane za jedne z najważniejszych wydarzeń branżowych w Europie Środkowo-Wschodniej – ,,Art Market Budapest” – są jedynymi targami sztuki na Węgrzech i cieszą się dużą popularnością. Wydarzenie co roku przyciąga ok. 30 tys. odwiedzających, a
biorące w nim udział galerie z całego świata prezentują różnorodne przejawy twórczości współczesnych artystów. W programie nie brakuje paneli dyskusyjnych, spotkań z artystami i wykładów. Organizatorzy znani są z eksperymentowania z przestrzenią, przez co sztukę można podziwiać nie tylko w salach wystawowych, ale także w przestrzeni publicznej.

19-22 października, Budapeszt, Węgry

ARTMUC

W tym roku niemieckie targi ,,Artmuc” obchodzą dziesiątą rocznicę swojego powstania i jak podkreślają organizatorzy, jubileusz stanowi okazję do zaprezentowania różnorodnej sztuki artystów z całego świata. Wydarzenie należy do najważniejszych eventów w Bawarii i co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy osób. Oprócz wyselekcjonowanych galerii, targi umożliwiają eksponowanie twórczości również artystom indywidualnym.

27-29 października, Monachium, Niemcy

ARTISSIMA

Powstała niemal trzydzieści lat temu Artissima należy do największych targów sztuki współczesnej we Włoszech. W tym roku galerie z całego świata zostaną przydzielone do stałych sekcji takich jak “Main Section” (przeznaczone dla najbardziej uznanych placówek), “Dialogue/Monologue” (skoncentrowane na dialogu lub monografii twórców), “New Entries” (prezentująca nowe galerie, które biorą udział w targach po raz pierwszy), “Art Spaces & Editions“ (miejsce na edycje, druki i dzieła seryjne), a także 3 sekcje kuratorskie “Present Future”, “Back to the Future” i “Disegni”, które będzie można oglądać także online przez platformę Artissima Voice Over. Tematem tegorocznej edycji jest ,,RELATIONS OF CARE” (relacje troski) inspirowane przemyśleniami antropologa Renzo Taddei. Organizatorzy podkreślają, że związek człowieka z otoczeniem i naturą, stanowi aktualny temat, ważny także w świecie sztuki.

03-05 listopada, Turyn, Włochy

ART COLOGNE

Targi ,,Art Cologne” powstały już w 1967 roku i od ponad pół wieku prezentują wyselekcjonowane dzieła sztuki współczesnej – zarówno tej najnowszej, jak i powojennej. Wydarzenie co roku przyciąga wiele prestiżowych wystawców z całego świata. Na tegorocznej edycji pojawi się liczna reprezentacja galerii z Austrii, m.in. Layr, Meyer*Kainer, Charim i Exile. Łącznie w targach będących jednymi z najważniejszych na niemieckim rynku sztuki, weźmie udział aż 170 galerii

16-19 listopada, Kolonia, Niemcy

ABU DHABI ART

Powstałe w 2007 roku targi ,,Abu Dhabi Art” szybko urosły do jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale także na świecie. Wydarzenie wyróżnia się poprzez prezentacje różnorodnych przejawów twórczości, także instalacji artystycznych. Program obfituje w wykłady, panele dyskusyjne i rozmowy z uczestnikami rynku sztuki, ukazując najnowsze trendy.

22-26 listopada, Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Maria Majchrowska

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Katarzyna Kobro

18.09.2023 / Aktualności, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.