Pawilon Czterech Kopuł, będący Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, rozbudowuje kolekcję o dzieła Ewy Partum, Jerzego Kosałki i Leona Podsiadłego. Ile nowych obiektów wzbogaciło zbiory sztuki współczesnej?
Prace uznanych artystów regularnie są nabywane w ramach projektu „Rozbudowa kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu”. W ubiegłym roku zbiory zostały wzbogacone m.in. o dzieła Olafa Brzeskiego i Weroniki Gęsickiej.
Najnowsze obiekty będą dostępne dla widzów już od 21 października 2023 na wystawie stałej „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku”. Jednym z nabytków jest rzeźba artysty multimedialnego i członka kultowej Grupy Luxus – Jerzego Kosałki. Twórca znany z poczucia humoru i wpływu na rozwój kultury niezależnej w latach 90. XX wieku odchodził od malarstwa na rzecz innych form, przez co praca zatytułowana “Pomnik” należy do kanonu wrocławskiej sztuki współczesnej.
Kolejną pracą jest „Dama z łasiczką” (1986) Ewy Partum, będąca swoistym dialogiem ze słynnym obrazem Leonarda da Vinci. Artystka uważana za prekursorkę polskiej sztuki feministycznej konfrontuje swoje ciało z jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie, nawiązując także do osobistej historii.
Ostatnim z najnowszych obiektów na wystawie jest rzeźba Leona Podsiadłego. Zmarły w 2020 roku artysta uznawany jest za jednego z najważniejszych, współczesnych rzeźbiarzy z Wrocławia. Praca zatytułowana „Niger” (2012) ukazuje inspiracje twórcy estetyką afrykańskiego rzemiosła, co stanowi osobne zjawisko na tle wrocławskich artystów.
M.M.