szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe nabytki w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu

18.10.2023

Aktualności, Kolekcje

Pawilon Czterech Kopuł, będący Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, rozbudowuje kolekcję o dzieła Ewy Partum, Jerzego Kosałki i Leona Podsiadłego. Ile nowych obiektów wzbogaciło zbiory sztuki współczesnej?

Jerzy Kosałka,

Jerzy Kosałka, Pomnik, 1993

Prace uznanych artystów regularnie są nabywane w ramach projektu „Rozbudowa kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu”. W ubiegłym roku zbiory zostały wzbogacone m.in. o dzieła Olafa Brzeskiego i Weroniki Gęsickiej.

Najnowsze obiekty będą dostępne dla widzów już od 21 października 2023 na wystawie stałej „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku”. Jednym z nabytków jest rzeźba artysty multimedialnego i członka kultowej Grupy LuxusJerzego Kosałki. Twórca znany z poczucia humoru i wpływu na rozwój kultury niezależnej w latach 90. XX wieku odchodził od malarstwa na rzecz innych form, przez co praca zatytułowana “Pomnik” należy do kanonu wrocławskiej sztuki współczesnej.

Kolejną pracą jest „Dama z łasiczką” (1986) Ewy Partum, będąca swoistym dialogiem ze słynnym obrazem Leonarda da Vinci. Artystka uważana za prekursorkę polskiej sztuki feministycznej konfrontuje swoje ciało z jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie, nawiązując także do osobistej historii.

Ostatnim z najnowszych obiektów na wystawie jest rzeźba Leona Podsiadłego. Zmarły w 2020 roku artysta uznawany jest za jednego z najważniejszych, współczesnych rzeźbiarzy z Wrocławia. Praca zatytułowana „Niger” (2012) ukazuje inspiracje twórcy estetyką afrykańskiego rzemiosła, co stanowi osobne zjawisko na tle wrocławskich artystów.

M.M.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.