szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Rekord za pracę Ewy Juszkiewicz

24.10.2023

Aktualności, Polska: aukcje

Sklep rynekisztuka

24 października w domu aukcyjnym Polswiss Art został wylicytowany obraz Ewy Juszkiewicz „Bez tytułu (za Adolfem Ulrikiem Wertmüller)” za kwotę 2 300 000 zł. Płótno pochodzi z amerykańskiej kolekcji. Mamy zatem nowy rekord za sprzedaż obrazu artystki w Polsce.

Ewa Juszkiewicz

Ewa Juszkiewicz (1984), BEZ TYTUŁU (ZA ADOLFEM ULRIKIEM WERTMÜLLER), 2019, olej, płótno / 80 x 60 , fot. Polswiss Art

Dzieło będące przedmiotem aukcji powstało w 2019 roku i utrzymane jest w charakterystycznej dla Ewy Juszkiewicz konwencji. Artystka nieustannie prowadzi dialog z przeszłością, odnajdując inspiracje w sztuce dawnej, a dokładniej w przedstawieniach kobiet. Odtwarza elementy klasycznych dzieł, zastępując twarze portretowanych elementami flory i fauny lub jak na obrazie „Bez tytułu (za Adolfem Ulrikiem Wertmüller)” – puklami włosów. Praktyka artystyczna pozwala jej na wychodzenie poza granice przyjętych kanonów piękna.

Obrazy twórczyni reprezentowanej przez jedną z najbardziej prestiżowych galerii na świecie – Gagosian – zdobywają uznanie na całym świecie, o czym świadczy jej obecność w prestiżowym rankingu artystów Artiprice. W ciągu ostatnich kilku lat wiele z prac Juszkiewicz osiągnęło rekordowe kwoty na zagranicznych aukcjach, m.in. w maju 2022 roku jedno z jej dzieł zostało sprzedane za aż 7 mln zł w nowojorskim Christie’s.

Oprócz stabilnych cen na rynku sztuki, artystka może pochwalić się prezentacją swojej twórczości w Muzeum Pabla Picassa w Maladze. Na trwającej wystawie zbiorowej “The Echo of Picasso” obraz Juszkiewicz pojawił się w towarzystwie takich mistrzów jak Francis Bacon, Jean-Michel Basquiat, Cy Twombly czy Louis Bourgeois. Ekspozycję można zobaczyć do 31 marca 2024 roku.

M.M.

 

 

 

Zdj. góra: Ewa Juszkiewicz (1984), BEZ TYTUŁU (ZA ADOLFEM ULRIKIEM WERTMÜLLER), 2019, olej, płótno / 80 x 60 , fot. Polswiss Art

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynekisztuka.pl

02.10.2023 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Kolekcjonowanie

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.