szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Tamara Łempicka na aukcji Christie’s

30.10.2023

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Już 9 listopada 2023 roku dzieło autorstwa Tamary Łempickiej trafi na wieczorną aukcję Christie’s. Górna estymacja kultowej pracy przedstawiającej córkę artystki wynosi 42 mln złotych. Jaką historię malarka zawarła na obrazie „Kizette w różu”?

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka, Kizette w różu, 1928-1930, olej na płótnie, źródło: Christie’s

Sztuka Tamary Łempickiej cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w Polsce, jak i na świecie. W 2020 roku „Portret Marjorie Ferry” osiągnął na aukcji Christie’s rekordową kwotę 82 mln i wciąż znajduje się w czołówce najdroższych prac namalowanych przez kobietę. W rankingach artystka wymieniana jest obok Fridy Kahlo, Georgii O’Keeffe czy Joan Mitchell.

Datowane na 1928-1930 rok dzieło przedstawia jeden z portretów córki “królowej art déco”. We wspomnieniach napisanych kilka lat po śmierci Tamary, Marie-Christine (nazywana Kizette) opisywała relację z matką jako burzliwą. Pochłonięta pracą artystka swoją karierę i praktykę twórczą stawiała na pierwszym miejscu, a wiele osób z jej otoczenia nie miało pojęcia, że posiada potomstwo. Aby spędzić więcej czasu z matką, Kizette cierpliwie pozowała do portretów, które dzisiaj stanowią jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dorobku Łempickiej.

„Ona miała swoje życie, a ja swoje” – wspominała córka. „Myślałam, że wszyscy tak żyją. Za każdym razem, gdy sprzedała obraz i zarobiła trochę pieniędzy, jeździliśmy na wycieczki, często do Włoch” (1).

Dzieło “Kizette w różu” pochodzi ze zbiorów zmarłego kolekcjonera Jerry’ego Mossa. Oprócz obrazu Lempickiej, na wieczornej aukcji Christie’s pojawią się prace autorstwa Fridy Kahlo, Pabla Picassa, Egona Schiele, Francisa Bacona, Marka Rothko, Andy’ego Warhola, Claude’a Moneta i wielu innych.

M.M.

Cytat:
https://www.delempicka.org/kizette-de-lempicka-foxhall/ (dostęp: 30.10.2023)

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Tamara de Lempicka

25.02.2022 / Aktualności, Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.