szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord Marka Rothko w Sotheby’s

15.11.2023

Aktualności, Świat, Świat: aukcje

W poniedziałkowy wieczór w nowojorskim Sotheby’s padł światowy rekord. Podczas aukcji Modern Evening dzieło „Bez tytułu” z 1968 roku autorstwa Marka Rothko zostało sprzedane za 23,9 miliona dolarów. Został ustanowiony tym samym nowy światowy rekord za pracę Rothko na papierze.

Mark Rothko, Bez tytuły, 1968, olej na papierze, źródło: Sotheby’s

Mark Rothko do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów. Jego prace są jednymi z najdroższych na światowym rynku sztuki. Dzieła przedstawiciela nurtu malarstwa barwnego pola (color field painting) znajdują się w kolekcjach najwybitniejszych światowych muzeów. Dzieła Marka Rothko zachwycają nie tylko niesamowitymi barwami, ale również skalą. Obrazy Rothko „przerastają” człowieka, dosłownie, jak i metaforycznie. Dzięki ogromnej skali widz jest „skazany” na kontakt z dziełem, które całkowicie wypełnia pole jego widzenia. Rozmiar obrazów mistrza pozwala odbiorcy zatopić się w sztuce, doprowadzając do uniesień wręcz transcendentalnych.

„Bez tytułu” (1968) reprezentuje wszystko to, za co uwielbiamy twórczość Rothko. Prostokąt o układzie wertykalnym oparty jest o błękity i zielenie. Kompozycja dzieli się na trzy elementy prostokątnych, organicznych plam barwnych. Na tle indygo, w górnej części dzieła znajduje się największy prostokąt o barwie zgaszonego szmaragdu, zajmujący ponad połowę pola kompozycji. Układ elementów na płaszczyźnie oraz fantastyczny dobór kolorów miały zdecydowanie udział w tak wysokiej cenie za ową pracę.

Rekordowe dzieło, choć zostało stworzone na papierze w nieco mniejszej skali (ok. 100 x 67 cm) zachwyca dokładnie tak, jak obrazy Marka Rothko. Najdroższy obraz artysty został sprzedany w 2014 roku w domu aukcyjnych Christies’s za kwotę 186 milionów dolarów. 23,9 miliona dolarów za pracę na papierze to dotychczasowy najwyższy wynik. „Bez tytułu” (1968) na poniedziałkowej aukcji w Sotheby’s uzyskało kwotę znacznie powyżej estymacji (7-10 milionów dolarów). Intensywna licytacja trwała 6 minut.

 

N.G.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Mark Rothko

21.08.2023 / Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.