szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Prywatna kolekcja Starmachów darem dla Krakowa

22.11.2023

Aktualności, Kolekcje, Polska: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Teresa i Andrzej Starmachowie przekazali część swojej prywatnej kolekcji dwóm krakowskim, miejskim instytucjom – Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) oraz Muzeum Fotografii (MuFo). Do krakowskich muzeów zostały przekazane dzieła aż 26 artystów i artystek — wśród nich prace autorstwa Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora czy Jerzego Nowosielskiego.

W zbiorach darczyńców, gromadzonych od kilkunastu lat, znalazły się największe nazwiska polskiej sztuki współczesnej. Kolekcja Starmachów o niezwykłym znaczeniu dla polskiej, a nawet europejskiej historii sztuki współczesnej, to dar niezwykle hojny i wartościowy. Przekazanie tak cennej kolekcji miejskim instytucjom to gest o znaczeniu historycznym.

Ostatnie przekazanie tak istotnych zbiorów przez prywatnego kolekcjonera do publicznych instytucji miało miejsce ponad sto lat temu. W 1920 roku Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało niezwykły dar od kolekcjonera Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Jasieński przekazał swoją kolekcję sztuki Dalekiego Wschodu oraz zbiór dzieł artystów mu współczesnych, takich jak Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski.

Obecność dzieł, przekazanych przez Teresę i Andrzeja Starmachów, w kolekcjach jednych z najważniejszych muzeów w Polsce umożliwia nieograniczony dostęp do polskiego dziedzictwa wszystkim obywatelom. Obecność obiektów w zbiorach muzealnych zapewnia również ochronę i opracowanie merytoryczne, tak cenne dla przyszłych pokoleń.

Jacek Maria Stokłosa, Tadeusz Kantor, II poł. XX w., fotografia czarno-biała, 41 × 30 cm, ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie, źródło: MuFo

Do kolekcji MOCAK-u trafiły wybitne dzieła czołowych artystów i artystek, takich jak Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Stanisław Dróżdż, Władysław Hasior oraz wybitni reprezentanci krakowskiego środowiska – Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Jadwiga Sawicka czy Piotr Lutyński. Kolekcja dzieł sztuki współczesnej zostanie uzupełniona o najistotniejsze nazwiska polskiej współczesnej historii sztuki.

Muzeum Fotografii w Krakowie otrzymało w darze aż 373 obiekty, z których aż 220 to kolekcja fotografii autorstwa Jacka Marii Stokłosy ukazujących sceny z życia artystycznego krakowskiej Galerii Krzysztofory.

Dary Teresy i Andrzeja Starmachów będzie można podziwiać po raz pierwszy w krakowskiej Galerii Bunkier Sztuki już na początku 2024 roku.

 

N.G

Zdj. góra: Dar dla Krakowa od Teresy i Andrzeja Starmachów, od lewej: Dyrektor MuFo Marek Świca, Teresa Starmach, Andrzej Starmach, fot. Dorota Marta, źródło: MuFo

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.