szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Muzeum Cyfrowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu

29.11.2023

Aktualności, Ciekawostki, Polska: wydarzenia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu dołączyło do grona Muzeów Cyfrowych. To fantastyczna wiadomość nie tylko dla miłośników wrocławskiego Muzeum Narodowego, ale także badaczy i badaczek sztuki dawnej oraz współczesnej.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, w uruchomionym przez siebie Muzeum Cyfrowym, udostępniło blisko 9500 obiektów. Zabytki pochodzą ze wszystkich działów instytucji. Każdy z obiektów został starannie opracowany przez muzealników. Dzieła prezentowane w Muzeum Cyfrowym posiadają rzetelnie przygotowane opisy oraz fotografie. Wiele z nich uzupełniono również o materiały multimedialne i audiodeskrypcje.

Co znajdziemy w kolekcji?

Zbiory zostały podzielone na kilkanaście kolekcji. W Muzeum Cyfrowym odnajdziemy tradycyjny podział na rodzaje muzealiów, wśród kategorii znajdują się: Malarstwo, Rzeźba, Grafika i Rysunek, Meble, Ceramika, Szkło, Oręż, Numizmaty i medale, Złotnictwo i metale, Rzemiosło Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Ubiory i tkaniny, Fotografia czy Etnografia. Muzeum Narodowe we Wrocławiu urozmaiciło swoją prezentację o kolekcje tematyczne, które poświęcone są konkretnym zespołom obiektów lub zbiorom dzieł osadzonych w specyficznym kontekście.

Wśród kolekcji tematycznych znajdują się „Wokół Panoramy Racławickiej” „Willmann. Śląski Rembrandt”, „Malarstwo. Między nowoczesnością a współczesnością” czy „Ceramika i szkło XX wieku”. Kolekcje tematyczne i edukacyjne pozwalają odbiorcom zapoznać się z dziełami osadzonymi w pewnym kontekście, co ułatwia ich odbiór i zrozumienie.

Jak korzystać z Muzeum Cyfrowego?

Korzystanie z Muzeum Cyfrowego MNWr usprawniają również różnorodne funkcje, które pomagają i ułatwiają eksplorację udostępnionych obiektów. Strona pozwala na zapisywanie polubionych dzieł oraz na pobieranie wizerunków obiektów, których prawa nie są zastrzeżone. Zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu można przeszukiwać  w różny sposób – przede wszystkim korzystając z kolekcji obiektów, ale także poprzez wyszukiwanie zbiorów formułując zaawansowane pytania czy przeglądając indeks twórców. Zaawansowana funkcja wyszukiwania w Muzeum Cyfrowym pozwala na odnajdywanie dzieł za pomocą słów kluczowych, miejsca ekspozycji, materiału, miejsca powstania czy wystawy, na której są one prezentowane.

Talerz turecki

Talerz, XVI-XVII w., Turcja, źródło: Muzeum Cyfrowe MNWr

Strona Muzeum Cyfrowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest również przyjazna dla osób ze szczególnymi potrzebami. „To dla nas historyczny moment. Stajemy się jeszcze bardziej dostępni, bardziej otwarci i skomunikowani z naszymi odbiorcami. I to zarówno specjalistami, zainteresowanymi merytoryczną zawartością naszej kolekcji, jak i zwykłymi miłośnikami sztuki. Nadrabiamy pewną zaległość, mając świadomość, że dzisiaj bez takiej formy udostępniania zbiorów nie da się normalnie funkcjonować. Jest to projekt przyszłościowy, który będzie konsekwentnie rozwijany, doskonalony i rozbudowywany. Sukcesywnie będziemy powiększać nasz cyfrowy katalog, aby wiedza o tym, jak bogate, różnorodne i wartościowe są zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu systematycznie wzrastała i stawała się coraz bardziej powszechna” – tłumaczy Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Celem Muzeum Cyfrowego jest promocja i popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dostęp do niezwykle bogatej i różnorodnej kolekcji wrocławskiego muzeum przyniesie radość miłośnikom sztuki, a badaczom i specjalistom ułatwi i wspomoże pracę naukową.

N.G

zdjęcie góra: Jacek Malczewski, Ojczyzna, część tryptyku Prawo – Ojczyzna – Sztuka, 1903, źródło: Muzeum Cyfrowe MNWr

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Leon Podsiadły, Niger,

18.10.2023 / Aktualności, Kolekcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.