Muzeum Cyfrowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu
29.11.2023
Aktualności, Ciekawostki, Polska: wydarzenia
Muzeum Narodowe we Wrocławiu dołączyło do grona Muzeów Cyfrowych. To fantastyczna wiadomość nie tylko dla miłośników wrocławskiego Muzeum Narodowego, ale także badaczy i badaczek sztuki dawnej oraz współczesnej.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, w uruchomionym przez siebie Muzeum Cyfrowym, udostępniło blisko 9500 obiektów. Zabytki pochodzą ze wszystkich działów instytucji. Każdy z obiektów został starannie opracowany przez muzealników. Dzieła prezentowane w Muzeum Cyfrowym posiadają rzetelnie przygotowane opisy oraz fotografie. Wiele z nich uzupełniono również o materiały multimedialne i audiodeskrypcje.
Co znajdziemy w kolekcji?
Zbiory zostały podzielone na kilkanaście kolekcji. W Muzeum Cyfrowym odnajdziemy tradycyjny podział na rodzaje muzealiów, wśród kategorii znajdują się: Malarstwo, Rzeźba, Grafika i Rysunek, Meble, Ceramika, Szkło, Oręż, Numizmaty i medale, Złotnictwo i metale, Rzemiosło Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Ubiory i tkaniny, Fotografia czy Etnografia. Muzeum Narodowe we Wrocławiu urozmaiciło swoją prezentację o kolekcje tematyczne, które poświęcone są konkretnym zespołom obiektów lub zbiorom dzieł osadzonych w specyficznym kontekście.
Wśród kolekcji tematycznych znajdują się „Wokół Panoramy Racławickiej” „Willmann. Śląski Rembrandt”, „Malarstwo. Między nowoczesnością a współczesnością” czy „Ceramika i szkło XX wieku”. Kolekcje tematyczne i edukacyjne pozwalają odbiorcom zapoznać się z dziełami osadzonymi w pewnym kontekście, co ułatwia ich odbiór i zrozumienie.
Jak korzystać z Muzeum Cyfrowego?
Korzystanie z Muzeum Cyfrowego MNWr usprawniają również różnorodne funkcje, które pomagają i ułatwiają eksplorację udostępnionych obiektów. Strona pozwala na zapisywanie polubionych dzieł oraz na pobieranie wizerunków obiektów, których prawa nie są zastrzeżone. Zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu można przeszukiwać w różny sposób – przede wszystkim korzystając z kolekcji obiektów, ale także poprzez wyszukiwanie zbiorów formułując zaawansowane pytania czy przeglądając indeks twórców. Zaawansowana funkcja wyszukiwania w Muzeum Cyfrowym pozwala na odnajdywanie dzieł za pomocą słów kluczowych, miejsca ekspozycji, materiału, miejsca powstania czy wystawy, na której są one prezentowane.
Strona Muzeum Cyfrowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest również przyjazna dla osób ze szczególnymi potrzebami. „To dla nas historyczny moment. Stajemy się jeszcze bardziej dostępni, bardziej otwarci i skomunikowani z naszymi odbiorcami. I to zarówno specjalistami, zainteresowanymi merytoryczną zawartością naszej kolekcji, jak i zwykłymi miłośnikami sztuki. Nadrabiamy pewną zaległość, mając świadomość, że dzisiaj bez takiej formy udostępniania zbiorów nie da się normalnie funkcjonować. Jest to projekt przyszłościowy, który będzie konsekwentnie rozwijany, doskonalony i rozbudowywany. Sukcesywnie będziemy powiększać nasz cyfrowy katalog, aby wiedza o tym, jak bogate, różnorodne i wartościowe są zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu systematycznie wzrastała i stawała się coraz bardziej powszechna” – tłumaczy Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Celem Muzeum Cyfrowego jest promocja i popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dostęp do niezwykle bogatej i różnorodnej kolekcji wrocławskiego muzeum przyniesie radość miłośnikom sztuki, a badaczom i specjalistom ułatwi i wspomoże pracę naukową.
N.G
zdjęcie góra: Jacek Malczewski, Ojczyzna, część tryptyku Prawo – Ojczyzna – Sztuka, 1903, źródło: Muzeum Cyfrowe MNWr