szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Znamy laureatów 13. Kompasu Młodej Sztuki

01.12.2023

Aktualności, Polska: wydarzenia

Za nami gala finałowa 13. Kompasu Młodej Sztuki. Poznaliśmy listę najciekawszych młodych twórców i twórczyń. Podium 13 rankingu przejęły artystki. Pierwsze miejsce zajęła Agata Słowak, drugie Emilia Kina, a trzecie miejsce zdobyła Monika Falkus.

Kompas Młodej Sztuki to jeden z najważniejszych i najstarszych rankingów na polskim rynku sztuki współczesnej. Ów ranking to dosłowny kompas nie tylko dla muzeów i galerii sztuki współczesnej, zarówno tych prywatnych jak i publicznych, ale również dla kolekcjonerów i inwestorów. KMS podpowiada, kogo warto śledzić na polskim rynku sztuki współczesnej – wskazuje, w co warto inwestować, pozwala zapoznać się z twórczością młodych, obiecujących artystów i artystek oraz zaznacza aktualne trendy w polskiej sztuce współczesnej.

Twórczynią Kompasu Młodej Sztuki jest Kama Zboralska – dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki oraz autorka licznych książek oraz publikacji o sztuce. KMS to ranking zainicjowany jeszcze w 2008 roku i był publikowany do 2022 roku w dzienniku Rzeczpospolita. Ranking początkowo powstawał co dwa lata, jednak ze względu na zwiększone zainteresowanie sztuką współczesną, od roku 2014 powstaje co roku.

Kompas Młodej Sztuki, Gala 1Kompasu Młodej Sztuki, 13. Kompas Młodej Sztuki

Gala finałowa 13. Kompasu Młodej Sztuki, źródło: Kama Zboralska

W tegorocznej, 13 edycji Kompasu Młodej Sztuki swoje propozycje typowało aż 85 czołowych placówek – galerii publicznych i prywatnych. Każda z placówek biorących udział w rankingu przedstawia po 5 nazwisk najlepszych artystów i artystek do 35 roku życia. Galerie kierują się przede wszystkim osiągnięciami artystów. Artyści i artystki, którzy znaleźli się w rankingu mają na swoim koncie nie tylko sukcesy na polskim rynku sztuki, ale również mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami zagranicznymi.

Agata Słowak KMS

Laureatka 13 Kompasu Młodej Sztuki Agata Słowak, fot. Fot. Marek Gardulski, źródło: dzięki uprzejmości artystki i Fundacji Galerii Foksal

Pierwsze miejsce zajęła Agata Słowak (ur. 1994) – malarka, autorka obiektów i instalacji. Artysta ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. W 2019 roku obroniła dyplom „Jestem piękna, jestem wielką artystką!”, który dotyczył zagadnień seksualności, płci kulturowej i feminizmu. W swojej twórczości Słowak porusza przede wszystkim kwestie tożsamości, erotyki, relacji międzyludzkich i płci kulturowej.

 

Na drugim miejscu w rankingu znalazła się Emilia Kina (ur. 1990). W latach 2010-2015 studiowała na Wydziale Malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka zajmuje się głównie malarstwem oraz fotografią. Malarstwo Emilii Kiny ma swoje źródło w teorii malarstwa i obrazowania. Artystka bada zależności pomiędzy obrazem, który jest wizerunkiem, a obrazem, który jest obiektem. Dzieła Kiny to swego rodzaju malarskie zasłony, kotary, materiały czy firanki, które zadają widzom pytania na temat roli malarstwa.

Trzecie miejsce na podium przypadło Monice Falkus (ur. 1993). Falkus jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie studiowała na Wydziale Malarstwa. Artystka w swojej sztuce skupia się przede wszystkim na malarstwie olejnym, instalacjach i wideo. Sztuka Moniki Falkus porusza tematykę miłości i kobiecej intymności oraz seksualności. W swoich działaniach czerpie z tradycji, baśni oraz swych osobistych wspomnień.

Fundatorką nagród tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki jest Omenaa Mensah – założycielka OmenaaArt Foundation. Gala finałowa 13. Kompasu Młodej Sztuki odbyła się w Teatrze 6. Piętro w Warszawie. Zwyciężczyni 13. KMS otrzymała nagrodę finansową w wysokości 20 000 zł, a wszystkie laureatki pierwszych trzech miejsc otrzymały nagrody rzeczowe w postaci tygodniowego pobytu na Malcie (w formie rezydencji artystycznej, z ewentualnym udziałem w Malta Biennale 2024).

Natalia Gaj

Zdj.góra: Logo Kompas Młodej Sztuki, źródło: Kama Zboralska

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Krzysztof Grzybacz

29.11.2023 / Analiza rynku sztuki, Inwestowanie w sztukę, Młoda sztuka w Polsce, Poradnik

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów