szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Odnaleziono obraz Botticellego wart 100 milionów euro

04.12.2023

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sandro Botticelli to jeden z najwybitniejszych artystów okresu renesansu. Jego dzieła „Narodziny Wenus” oraz „La primavera” znajdują się w kanonie najważniejszych obrazów w historii sztuki. Jedno z ostatnich dzieł mistrza, które przez wiele lat uznawano za zaginione, odnaleziono w prywatnym domu niedaleko Neapolu.

Włoska policja odnalazła obraz autorstwa Sandro Botticellego w prywatnej rezydencji. Dzieło zostało zapomniane na ponad pół wieku, a nawet uznane za zaginione. Obraz pierwotnie znajdował się z niewielkim kościele z miejscowości Santa Maria la Carita, skąd następnie przeszedł do rąk miejscowej rodziny, która od pokoleń przechowywała je w swojej prywatnej rezydencji.

Obraz mistrza renesansu z powodów nieznanych zniknął z włoskich państwowych rejestrów dzieł sztuki ponad 50 lat temu. Ostatnia inspekcja prywatnej rezydencji, w której się znajdował, miała miejsce przed zniknięciem z rejestru. Po zniknięciu dzieła z rejestru włoska policja rozpoczęła poszukiwania, które okazały się bezowocne. Wkrótce potem obraz został uznany za zaginiony. Od tego czasu był zapomniany przez władze. Jak się okazało, dzieło znajdowało się wciąż w tym samym miejscu, co kilkadziesiąt lat temu.

Sandro Botticelli Narodziny Wenus

Sandro Botticelli, Narodziny Wenus, ok. 1485, źródło: Wikipedia

Obraz uznawany jest za jeden z ostatnich autorstwa Sandro Botticellego. Ukazuje Madonnę z Dzieciątkiem, jeden z ulubionych tematów artysty. Wartość dzieła szacuje się na ok. 100 milionów euro.

Aktualnie włoska policja bada, czy rodzina nabyła dzieło mistrza renesansu zgodnie z prawem. Dzieła sztuki były w tej rodzinie od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeśli władze ocenią, iż rodzina nie jest uprawniona do zatrzymania obrazu, dzieło Botticellego przejdzie do rąk państwa. W przeciwnym razie pozostanie własnością rodziny, lecz dla większego bezpieczeństwa przechowywany będzie w muzeum.

Po badaniu konserwatorskim stwierdzono, iż dzieło jest w bardzo złym stanie ze względu na liczne przetarcia i zmiany chromatyczne. Obraz zostanie poddany wnikliwym pracom konserwatorskim.

N.G

Zdj. góra: Włoskie służby z odnalezionym obrazem, źródło: www.sabapmetropolitanana.cultura.gov.it

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

czlowiek bolesci boticelli odkrycie

28.01.2022 / Aktualności, Świat: aukcje

2 komentarzy do “Odnaleziono obraz Botticellego wart 100 milionów euro”

  1. Hary Rosa

    Czy to nie jest typowa zagrywka fałszerzy, że nagle na jakimś zadupiu w starej chacie odnajduje się obraz wart 100M. To tak mało prawdopodobne jak znalezienie igły w stogu siana. Stan takiego obrazu musiały przypominać szmatę do podłogi. Poza tym opis tej historii nie trzyma się kupy. Jak można na 50 lat zapomnieć, ze jest się w posiadaniu 100 milionów.

  2. Mark

    Z faktami się nie dyskutuje Hary Rosa

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.