szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Jesse Darling zdobywcą Nagrody Turnera

06.12.2023

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Nagroda Turnera to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych nagród w dziedzinie sztuk wizualnych. Nagroda, ustanowiona w 1984 roku, ma na celu prowokowanie debaty publicznej na temat nowych osiągnieć we współczesnej brytyjskiej sztuce i co roku jest przyznawana brytyjskim artystom i artystkom za wybitną wystawę lub inną prezentację swej twórczości.

Jesse Darling, No medals no ribbons

Jesse Darling, No Medals No Ribbons, Modern Art Oxford, 2022, fot. Ben Westoby, źródło: Modern Art Oxford

Zdobywcą tegorocznej 40 Nagrody Turnera jest Jesse Darling. Zwycięzcę ogłoszono 5 grudnia 2023 podczas ceremonii w teatrze Winter Gardens w Eastbourne w Wielkiej Brytanii.

Jesse Darling – twórca rzeźb i instalacji, urodził się w 1981 roku w Oksfordzie, żyje i pracuje w Berlinie. W 2014 roku ukończył Slade School of Fine Art. W swej praktyce wykorzystuje niekonwencjonalne materiały takie jak taśma ostrzegawcza czy zdeformowane, wygięte barierki ochronne. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Jesse DarlingArtysta został nominowany do Nagrody Turnera ze względu na dwie wystawy indywidualne – „No medals No Ribbons” w Modern Art Oxford oraz za „Enclosures” w Camden Art Centre.

Jury spodobało się wykorzystanie przez artystę nietypowych materiałów takich jak beton, spawane rurki, taśma ostrzegawcza, dokumenty biurowe czy firanki. W licznych instalacjach artysta wykorzystuje również sprzęt medyczny. Intrygujące media w sztuce Darling, służą do ukazania widzom znajomego, choć bardzo niepokojącego świata, w którym żyjemy. Wiele prac Jesse Darling zawiera przedmioty codziennego użytku zaaranżowane w taki sposób, że swoim kształtem przywodzą na myśl wygięte ludzkie kończyny.

W swojej sztuce artysta odwołuje się do swoistego załamania społecznego, którego obecnie doświadczamy. Jego twórczość burzy postrzeganie pojęcia pracy, klasy, brytyjskości i władzy. Za pomocą sztuki twórca bada sposoby, za pomocą których jednostki mogą wspierać same siebie i siebie nawzajem Jego instalacje i rzeźby ewokują wrażliwość ludzkiego ciała i niepewność struktur władzy.

Wrażliwość jest w każdym człowieku. Sprawia, że żyjemy. To nie tak, że wrażliwość jest siłą samą w sobie, ale nasza fizyczna kruchość jako żywych organizmów i skłonność do cierpienia z miłości, konfliktów, przemocy strukturalnej, a także nasza zwierzęca potrzeba pożywienia i ciepła, są tym co nas łączy” – tłumaczy artysta.

Oprócz Darling do 40 Nagrody Turnera nominowano Ghislaine Leung, Rory Pilgrim i Barbarę Walker. Wystawa dzieł nominowanych artystów i artystek została otwarta w Towner Eastbourne 28 września 2023 roku i potrwa jeszcze do 14 kwietnia 2024. Zwycięzca Nagrody Turnera otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy funtów, a nominowani artyści 10 tysięcy funtów.

N.G

Zdj.góra: Instalacja z wystawy Jesse Darling „’Enclosures” w Camden Art Centre, 2022, fot. Eva Herzog, źródło: dzięki uprzejmości artysty i Camden Art Centre

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

02.07.2014 / Aukcje, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.