szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord za obraz Wojciecha Fangora

08.12.2023

Aktualności, Polska: aukcje, Polska: wydarzenia

Obraz Wojciecha Fangora „M 39” został sprzedany za rekordową kwotę ponad 7,5 miliona złotych. Rekord padł 7 grudnia w Domu Aukcyjnym DESA Unicum na aukcji Sztuka Współczesna. Op-art i abstrakcja geometryczna.

Rekordowe dzieło pobiło swój własny rekord. Jeszcze w 2018 roku ten sam obraz został sprzedany za niespełna 5 milionów złotych również na aukcji w Domu Aukcyjnym DESA UNICUM. „M 39” był wówczas najdrożej sprzedanym obrazem na polskim rynku.

Co czyni ten obraz tak wyjątkowym? Wojciech Fangor stworzył zaledwie kilka dzieł z motywem rozety. „M 39” jest zatem dziełem unikalnym zarówno na polskim, jak i światowym rynku sztuki. Płótno powstało z myślą o indywidualnej wystawie artysty, która odbyła się w 1970 roku w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Wojciech Fangor, Wojciech Fangor M 39, obraz abstrakcyjny, obraz pomarańczowy

Wojciech Fangor, M 39, 1969, źródło: DESA Unicum

Dzieło Fangora hipnotyzuje kompozycją i barwami. Rozeta w centrum pola obrazowego zbudowana jest za pomocą kontrastujących barw, dzięki czemu sprawia wrażenie pulsującej i rozmywającej się. Ten rodzaj zaskakującej i wzruszającej iluzji to coś, za co uwielbiamy twórczość Wojciecha Fangora.

Obraz M39 wpisuje się w najbardziej charakterystyczną dla twórczości artysty koncepcję pozytywnej przestrzeni iluzyjnej, gdzie nieograniczona ramami otwarta kompozycja pulsuje ruchem i kolorem.” – czytamy w katalogu aukcyjnym Sztuka Współczesna. Op-art i abstrakcja geometryczna.

W aukcji w wzięły udział aż trzy inne płótna Wojciecha Fangora. Obraz „B 2” został sprzedany za ponad 2 mln złotych, „M 58” za ponad 3 mln złotych, a „M 9” został wylicytowany milion złotych. Na aukcji pojawiły się również dzieła innych, cenionych artystów. Zestaw 12 prac z lat 70. XX wieku Ryszarda Winiarskiego zapłacono niespełna 2 miliony złotych. Na licytacji można było zdobyć dzieła artystów takich jak Henryk Stażewski, Jerzy Nowosielski, Jan Berdyszak, Jadwiga Sawicka, Alfred Lenica czy Jerzy Ryszard Zieliński.

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Wojciech Fangor

16.02.2023 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.