10 grudnia zakończyła się 21 edycja Art Basel Miami Beach. Publiczność z całego świata mogła przez trzy dni (8-10 grudnia 2023) cieszyć się najwyższej klasy sztuką współczesną. W tegorocznych targach wzięło udział niespełna 300 wystawców.
Art Basel to jedne z najważniejszych i największych międzynarodowych targów sztuki. Przedsięwzięcie miało swoje początki w 1970 roku w Bazylei z inicjatywy szwajcarskich galerzystów Ernsta Beyelera, Trudla Brucknera i Balza Hilta. Wydarzenie obywa się co roku w Bazylei, Hongkongu, Miami Beach oraz od 2022 roku w Paryżu. Art Basel Miami Beach miało swoją pierwszą odsłonę w 2002 roku. W tegorocznym Art Basel Miami Beach odnotowano dużą frekwencję kolekcjonerów, kuratorów i muzealników z Aspen, Paryża i Hongkongu, a także sprzedaż dzieł o wartości aż do 20 milionów dolarów.
W tegorocznej edycji wzięło udział niespełna 300 wystawców. Wśród czołowych galerii nie zabrakło takich miejsc jak: White Cube, Instituto de Visión, Hales Gallery, Roberts Projects, Michael Kohn, kurimanzutto, Xavier Hufkens, Hauser & Wirth czy David Zwirner Gallery. Obok bogatej oferty licznych wystawców nie zabrakło także najważniejszych magazynów branżowych, wśród nich: Art Forum, Art Review, Flash Art czy The Art Newspaper.
Targi zostały podzielone na kilka sekcji organizacyjnych. Główna sekcja targów została poświęcona galeriom, a w sekcji Nova wystawiały się galerie, które prezentowały dzieła z ostatnich trzech lat. W dziale Positions znalazły się młode galerie, które promowały jednego i wybranego młodego artystę. Z kolei sektor Survey przeznaczono galeriom, które prezentowały artystów lub praktyki artystyczne mające istotne znaczenie historyczne. Sekcja Meridians, kuratorowana przez Magali Arriola, była platformą dla dużych realizacji, ten obszar „przekraczał granice tradycyjnego układu targów sztuki”. W sektorze Kabinett znalazły się tematyczne wystawy grupowe, prezentacje z zakresu historii sztuki i pokazy artystów indywidualnych z inicjatywy galerii mających stoiska w osobnej części.
Galeria Hauser & Wirth sprzedała w tym roku najdroższe dzieło. Obraz Philipa Gustona Painter at Night (1979) został zakupiony pierwszego dnia przez prywatnego kolekcjonera za 20 milionów dolarów. Płótno Marlene Dumas zostało sprzedane za 9 milionów dolarów przez David Zwirner Gallery. Dzieło może swoją kompozycją i formatem sugerować nawiązanie do XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego, a konkretnie portretów grupowych. Źródła można doszukiwać się w przeprowadzce artystki z rodzinnego RPA do Holandii w 1976 roku. Podczas tegorocznej edycji targów galeria sprzedała także dwa płótna z cyklu Infinity Net z 2015 autorstwa Yayoi Kusamy za 3 miliony dolarów i 3,2 miliona dolarów oraz dzieła za kwotę powyżej 1 miliona dolarów autorstwa Robert Rymana, Alice Neel, Elizabeth Peyton i Noah Davisa.
Wielkoformatowy obraz Tracey Emin Deep Felling (2023) sprzedała belgijska galeria Xavier Hufkens za kwotę 1,64 miliona dolarów. Za podobną kwotę została zakupiona praca Roberta Rauschenberga w Thaddaeus Ropac. Dzieło Copperhead-Bite IX / ROCI CHILE (1985) to część cyklu Copperhead-Bites, składającego się z 12 obrazów wykonanych na cienkich arkuszach miedzi przy użyciu farby sitodrukowej i środków matujących. Dzieło Rauschengberga zostało sprzedane za 1,7 miliona dolarów.
Choć wielu uznaje tegoroczne targi Art Basel Miami Beach za zwiastun spadku na międzynarodowym rynku sztuki, wiele galerii sprzedało dzieła za wysokie kwoty. Zauważalne jest jednak pewne osłabienie w stosunku do poprzednich edycji. Pierwsze sprzedaże zarejestrowano pierwszego dnia tegorocznych targów dopiero we wczesnych godzinach wieczornych. Podczas poprzednich edycji pierwsze sprzedaże miały miejsce już w pierwszych godzinach. Uczestnicy zwracali także uwagę na klimat wydarzenia, który zdawał się cechować mniejszą determinacją niż w poprzednich latach. Już od początku 2023 roku specjaliści rynku sztuki dywagują na temat rynkowego osłabienia. Wystawcy, którzy brali udział w Art Basel Miami Beach mieli bardzo różne opinie. Niektórzy zgodzili się z tym, że międzynarodowy rynek sztuki zauważalnie osłabł, inni zaś zwrócili uwagę, iż ich sprzedaż zdecydowanie wzrosła w stosunku do poprzednich lat, co zwiastuje pozytywną zmianę i wzrost na rynku sztuki w najbliższym czasie.
Natalia Gaj
Zdjęcie góra: Rudolf Maeglin, Meredith Rosen Gallery, Art Basel Miami Beach 2023, dzięki uprzejmości Art Basel