szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Wart 35 mln dolarów obraz Diego Velázqueza na aukcji Sotheby’s

15.12.2023

Aktualności, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Portret Isabel de Borbon pędzla Diego Velázqueza weźmie udział w lutowej aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Według ekspertów dzieło może zostać sprzedane za 35 milionów dolarów, co daje niespełna 137,5 miliona złotych.

Obraz namalowany w latach 20. XVII wieku pojawi się na aukcji Old Masters w Nowym Jorku. Jak twierdzi Sotheby’s portret Isabel de Borbon może być niejako powiązany ze słynnym obrazem Velázqueza, który przedstawia jej męża — Filipa IV.

Diego Velazquez

Diego Velázquez, Isabel de Borbón, ok. 1620, źródło: Sotheby’s

Dzieła hiszpańskiego mistrza to rzadkość na publicznych aukcjach. Ogłoszenie udziału obrazu w przyszłorocznej licytacji wzbudziło wiele emocji. Estymacje znacznie przewyższają aukcyjne kwoty z poprzednich lat. Jeśli portret Isabel de Borbon osiągnie przewidywaną cenę, zostanie pobity nowy rekord za dzieło Diego Velázqueza. Obecny rekord ustanowiono w 2007 roku, kiedy dom aukcyjny Sotheby’s w Londynie sprzedał portret Świętej Rufiny za 17 milionów dolarów.

Obraz będzie także największym dziełem malarza wystawionym na sprzedaż. Płótno wyróżnia się nie tylko rozmiarem, ale także jakością, pięknem i tematyką. Dzieło o znaczeniu historycznym powinno wzbudzić zainteresowanie zarówno kolekcjonerów, jak i największych światowych muzeów. Do zakupu dzieła zachęca jasna i skrupulatnie prześledzona proweniencja. Dzieło opuściło Hiszpanię w 1808 roku po inwazji Napoleona, aby trafić do hiszpańskiej galerii w Luwrze. Tam pozostało do 1838 roku. Obraz pojawił się później w kolekcji francuskiej szlachty. Ostatecznie trafił do Henry’ego Hutha, brytyjskiego kolekcjonera i bankiera. Krewni mężczyzny posiadali obraz aż do 1950 roku. Obecnie dzieło znajduje się w kolekcji prywatnej od 1978 roku.

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

11.10.2013 / Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.