szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Sztuka na ekranie

15.12.2023

Aktualności

Sklep rynekisztuka
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Swoje umiejętności szkolił pod okiem samego Jana Matejki, przyjaźnił się i wielokrotnie współpracował ze Stanisławem Wyspiańskim. Józef Mehoffer, bo o nim mowa, był jednym z najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski. Bank Pekao S.A. we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Barwy światła”, który przenosi nas w świat tajemniczego Krakowa, gdzie przez wiele lat mieszkał i tworzył ten szeroko utalentowany artysta.

Człowiek renesansu w epoce Młodej Polski

Malarz, grafik, rysownik, projektant witraży, twórca plakatów, mebli, wnętrz i tkanin. Doświadczenie zawodowe Józefa Mehoffera mogłoby zawstydzić niejednego z nas. Wszechstronny twórca pozostawił po sobie okazały dorobek artystyczny, który w różnorodnej formie, możemy podziwiać także dzisiaj.

Produkcja filmu „Barwy światła”, witraż autorstwa Józefa Mehoffera zdobiący reprezentacyjną klatkę schodową siedziby banku przy ul. Szpitalnej w Krakowie, fot. Bank Pekao S.A.

Doktor Paweł Ignaczak (historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie) zabiera widzów w inspirującą podróż po Krakowie, gdzie prezentuje miejsca związane z twórczością Józefa Mehoffera. Widzowie mogą m.in. odwiedzić Pracownię i Muzeum Witrażu, dawniejszy Krakowski Zakład Witrażu S.G. Żeleńskiego, gdzie w 1933 r. powstały jedne z najpiękniejszych witraży: ,,Alegoria oszczędności’” oraz ,,Suae quisque faber fortunae’’. Oba witraże zdobią obecnie reprezentacyjną klatkę schodową w siedzibie Banku Pekao S.A. przy ul. Szpitalnej w Krakowie. Są one dostępne zarówno dla klientów tej wyjątkowej placówki, jak i wszystkich tych, którym sztuka jest szczególnie bliska. W omawianym filmie poznamy także historię kamienicy, dawnej siedziby Kasy Oszczędności Miasta Krakowa, zbudowanej w latach 1881-1883 przez Karola Knaussa według projektu Karola Borkowskiego.

Produkcja filmu „Barwy światła”. Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie, fot. Bank Pekao S.A

Bank Pekao S.A. wspiera przedsięwzięcia mające na celu propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę.
,,Cieszę się, że wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie udało nam się stworzyć film o twórczości wybitnego artysty, jakim niewątpliwie był Józef Mehoffer. Chcemy zaprosić Państwa w podróż po Krakowie, ukazującą historię i znaczenie dwóch wyjątkowych witraży zdobiących reprezentacyjną klatkę schodową naszej siedziby przy ul. Szpitalnej w Krakowie” – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Produkcja filmu „Barwy światła”. Wnętrze Bazyliki Mariackiej w Krakowie, fot. Bank Pekao S.A.

W mijającym roku staraliśmy się w różnorodny sposób przekazać i zaszczepić u naszych klientów pasję do sztuki. W okresie od kwietnia do czerwca tego roku zorganizowaliśmy wystawę ,,Koloryt Rozmaitości’’, która przyciągnęła do Pałacu Czapskich w Warszawie tysiące odwiedzających. Latem udaliśmy się z wizytą do kilku polskich miast, aby podczas pikników ze sztuką, zaprezentować mieszkańcom tych miejscowości reprodukcje niektórych dzieł, które w oryginałach były wystawione podczas warszawskiej wystawy. Film inauguruje cykl produkcji poświęcony artystom, których twórczość jest związana z Bankiem Pekao S.A. lub naszymi zbiorami. To kolejny krok w odkrywaniu historii i dziedzictwa artystycznego, które stanowią integralną część naszego banku” – dodaje.
Zrealizowany film jest już drugą produkcją mającą na celu popularyzację sztuki przez Bank Pekao S.A. Pierwszy film powstał także we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. „Wyspiański w Londynie’’ opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, na której zaprezentowano pastel ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należącą do banku.

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Zapraszamy również do odwiedzenia Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. W swoich zasobach bank posiada niespełna 1000 dzieł sztuki, z czego część jest dostępnych na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki. Znajdują się w niej obiekty klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg czy Bożenna Biskupska. Zbiór bankowej kolekcji bogaty jest również w rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku. Do współpracy przy tworzeniu Wirtualnej Galerii, zaproszeni zostali eksperci, którzy swoim niekwestionowanym autorytetem wspierają działania podejmowane w ramach projektu.
Zdjęcie góra: Witraż „Suae quisue faber fortunae”autorstwa Józefa Mehoffera zdobiący reprezentacyjną klatkę schodową siedziby banku przy ul. Szpitalnej w Krakowie, fot. Bank Pekao S.A.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.