szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

5 zagranicznych wystaw na 2024 rok

27.12.2023

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Sklep rynekisztuka

Z ciekawością spoglądamy w przyszłość i pełni ekscytacji czekamy na noworoczne uniesienia kulturalne. Już teraz wiemy, że nadchodzący rok będzie wypełniony fantastycznymi wystawami. Co czeka nas w 2024 roku na polu wystawienniczym? Oto 5 zagranicznych wystaw, które warto zobaczyć w nadchodzącym roku.

Paris 1874: Inventing impressionism, Musée d’Orsay, Paryż (od 26 marca do 14 lipca 2024)

W 2024 roku będziemy obchodzić wiele okrągłych rocznic, które będą przyczynkiem do powstania licznych, ciekawych wystaw. Z okazji 150 rocznicy pierwszej wystawy impresjonistów, zorganizowanej w 1874 roku, paryskie Musée d’Orsay ogłosiło ekspozycję „Paris 1874: Inventing impressionism”. Aby uhonorować tę istotne wydarzenie w historii sztuki, paryskie muzeum zaprezentuje około 130 dzieł. Na wystawie obok obrazów biorących udział w wystawie z 1874 roku zobaczymy także dzieła, które wystawiono na oficjalnym Salonie w tym samym roku. To ciekawe porównanie rzuci światło na innowacyjny i bezprecedensowy charakter dzieł impresjonistów w stosunku do obowiązującej i podziwianej ówcześnie sztuki. Wystawa zostanie otwarta 26 marca i potrwa do 14 lipca.

 

Caspar David Friedrich. Infinite Landscapes, Alte Nationalgalerie, Berlin (od 19 kwietnia do 4 sierpnia 2024)

Już 19 kwietnia w Alte Nationalgalerie w Berlinie zostanie otwarta monograficzna wystawa „Caspar David Friedrich Infinite Landscapes”. Ekspozycja powstanie z okazji 250 rocznicy urodzin artysty. Muzeum po raz pierwszy zaprezentuje tak dużą wystawę monograficzną Caspara Davida Friedricha. Tematem przewodnim wystawy będzie rola, jaką odegrało muzeum w odkrywaniu na nowo twórczości tego wybitnego niemieckiego malarza na początku XX wieku. W II połowie XIX wieku artysta został zapomniany przez historię sztuki, dopiero w 1906 roku Nationalgalerie zainaugurowało obszerną, retrospektywną wystawę „Deutsche Jahrhundertausstellung”, na której zaprezentowano aż 93 dzieła artysty. Kolejnym obszarem wystawy mają być pary obrazów, które służyły artyście do wyrażenia różnych pespektyw i koncepcji. Ostatnia część będzie poświęcona najnowszym badaniom nad techniką malarską mistrza. Na wystawie będziemy mogli podziwiać aż 60 obrazów oraz około 50 rysunków, w tym wiele najbardziej znanych dzieł malarza.

Caspar David Friedrich, Mnich na brzegu morza, 1808-10, źródło: Wikipedia

Now You see Us. Women Artists in Britain 1520-1920, Tate Britain, Londyn (od 16 maja do 13 października 2024)

Angelika Kauffmann, Autoportret, 1770–1775, źródło: Wikipedia

W 2024 roku nie zabraknie wystaw dla miłośników i miłośniczek historii sztuki kobiet. W maju, w Tate Britain w Londynie, czeka nas intrygująca ekspozycja poświęcona artystkom. Wystawa obejmuje aż 400 lat sztuki kobiet – od czasów Tudorów do I Wojny Światowej. Na ekspozycji zobaczymy dzieła artystek takich jak Mary Beale, Angelica Kauffman, Elizabeth Butler czy Laura Knight. Te kluczowe twórczynie przetarły nowe ścieżki dla przyszłych pokoleń artystek. Wystawa ma na celu burzyć stereotypy związane z historią sztuki kobiet. Prezentacja rzuca światło nie tylko na działalność artystyczną, ale także instytucjonalną, które są silne powiązane. Główne bohaterki wystawy były zgodne, iż kluczową sprawą jest dostęp kobiet do artystycznych szkół i uczelni. Zdeterminowane malowały sceny historyczne, batalistyczne i akty – tematy wówczas zarezerwowane tylko dla artystów. Na wystawie w Tate Britain zostanie zaprezentowanych aż 150 dzieł.

Van Gogh: Poets and Lovers, The National Gallery, Londyn (od 14 września 2024 do 19 stycznia 2025)

Będąc w Londynie, na wspomnianej wystawie, nie można pominąć odwiedzin w The National Gallery. Londyńskie muzeum w 2024 roku będzie obchodziło swoje 200 urodziny. Z tej okazji zapowiedziało obszerną monograficzną prezentację dzieł Vincenta Van Gogha. Ekspozycja „Van Gogh: Poets and Lovers” zostanie otwarta 14 września. Wystawa będzie także wspaniałą okazją do świętowania setnej rocznicy nabycia przez muzeum „Słoneczników” (1888) oraz „Krzesła” (1888) pędzla Vincenta Van Gogha. W ekspozycji weźmie udział 50 dzieł, które zostaną wypożyczone z muzeów oraz prywatnych kolekcji z całego świata. Prezentacja skupi się na latach 1888-1890, czyli na czasach pobytu artysty w Arles oraz Saint-Rémy na południu Francji. Organizatorzy wystawy rzucą światło na praktykę artystyczną malarza, która polegała na przekształceniu napotkanych miejsc w wyidealizowane przestrzenie. Prezentacja podkreśli także istotę portretów w twórczości mistrza.

Kollwitz, Städel Museum, Frankfurt nad Menem (20 marca do 9 czerwca 2024)

Nasze zestawienie kończymy marcową wystawą wybitnej, niemieckiej artystki — Käthe Kollwitz. Artysta poświęciła swoją twórczość przede wszystkim grafice i rysunkom, to w nich odnalazła przestrzeń do bezpośredniego wyrażania swoich emocji i myśli, a także poglądów. Muzeum Städel posiada bogatą kolekcję dzieł artystki, która obejmuje druki, grafiki oraz rysunki. W nadchodzącej wystawie weźmie udział aż 110 dzieł, nie tylko obrazów i dzieł na papierze, ale również rzeźb. Ekspozycja będzie świetną okazją do zapoznania się z malarską twórczością artystki. Wystawa pozwoli zwiedzającym na kompleksowe i dogłębne zapoznanie się ze spuścizną twórczyni.

 

Natalia Gaj

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Art Basel

20.12.2023 / Aktualności, Polska: wydarzenia, Rekordy aukcyjne, Świat: wydarzenia

Jeden komentarz do “5 zagranicznych wystaw na 2024 rok”

  1. Anna

    Wspaniałe wystawy !!!
    „…Bo piękno na to jest, by zachwycało
    Do pracy – praca, by się zmartwychwstało”
    – pisał K. Cyprian Norwid

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.