Fundacja Edwarda Dwurnika udostępniła 3 tysiące nieznanych dzieł artysty
03.01.2024
Aktualności, Ciekawostki, Kolekcje
Z końcem roku 2023, z inicjatywy Fundacji Edwarda Dwurnika, zakończył się drugi etap prac nad katalogiem dzieł artysty. Aktualnie na platformie fundacji miłośnicy sztuki znajdą ponad 3000 prac. Udostępnione obiekty reprezentują ponad 50 lat twórczości Dwurnika.
Obecny katalog podsumowuje drugi etap projektu „Digitalizacja i udostępnianie prac na papierze i prac na płótnie Edwarda Dwurnika” prowadzonego przez fundację Edwarda Dwurnika od 2022 roku. Rozbudowę katalogu umożliwiło dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.
Wśród udostępnionych dzieł użytkownicy i użytkowniczki platformy mają możliwość obejrzenia obrazów, rysunków, kolaży czy grafik wraz z opisami. Znaczna ich część nigdy nie była prezentowana publicznie. Poza pojedynczymi obiektami dostępne są także cykle rysunkowe, które artysta tworzył w latach 1964-2018. Przeglądając katalog, warto zwrócić uwagę właśnie na te prace. Dzieła na papierze są swego rodzaju dziennikiem twórczym artysty, ale także dokumentem historii Polski. Najwcześniejsze dzieła pochodzą jeszcze z czasów studiów artysty na warszawskiej ASP.
Z kolei udostępnione w katalogu prace na płótnie to prezentacja niemal wszystkich cyklów i motywów obecnych w twórczości Edwarda Dwurnika. Wśród obrazów odnajdziemy najstarszym i najbardziej znany cykle artysty „Podróże autostopem”, który składa się z malarskich widoków miast polskich, europejskich oraz amerykańskich. Pierwsze prace z cyklu datowane są na rok 1966.
„Dorobek Edwarda Dwurnika obejmuje ponad 8 tysięcy obrazów na płótnie i ponad 12 tysięcy prac na papierze. Dzięki pracy zespołu Fundacji i współpracy z partnerami już 3000 z nich prezentujemy bezpłatnie w sieci. Dostarczają one nie tylko materiału do badań nad sztuką powojenną, ale mogą być także narzędziem edukacyjnym dla uczniów i studentów szkół artystycznych i — przede wszystkim — fascynującym zbiorem dla miłośników sztuki, z którego mogą korzystać w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca” — wyjaśnia Pola Dwurnik, założycielka Fundacji Edwarda Dwurnika i córka artysty.
N.G
Fot. góra: Edward Dwurnik, Stacja Radziwie z cyklu Podróże Autostopem, 1974, źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Edwarda Dwurnika