szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Fundacja Edwarda Dwurnika udostępniła 3 tysiące nieznanych dzieł artysty

03.01.2024

Aktualności, Ciekawostki, Kolekcje

Sklep rynekisztuka

Z końcem roku 2023, z inicjatywy Fundacji Edwarda Dwurnika, zakończył się drugi etap prac nad katalogiem dzieł artysty. Aktualnie na platformie fundacji miłośnicy sztuki znajdą ponad 3000 prac. Udostępnione obiekty reprezentują ponad 50 lat twórczości Dwurnika.

Obecny katalog podsumowuje drugi etap projektu „Digitalizacja i udostępnianie prac na papierze i prac na płótnie Edwarda Dwurnika” prowadzonego przez fundację Edwarda Dwurnika od 2022 roku. Rozbudowę katalogu umożliwiło dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.

Wśród udostępnionych dzieł użytkownicy i użytkowniczki platformy mają możliwość obejrzenia obrazów, rysunków, kolaży czy grafik wraz z opisami. Znaczna ich część nigdy nie była prezentowana publicznie. Poza pojedynczymi obiektami dostępne są także cykle rysunkowe, które artysta tworzył w latach 1964-2018. Przeglądając katalog, warto zwrócić uwagę właśnie na te prace. Dzieła na papierze są swego rodzaju dziennikiem twórczym artysty, ale także dokumentem historii Polski. Najwcześniejsze dzieła pochodzą jeszcze z czasów studiów artysty na warszawskiej ASP.

Z kolei udostępnione w katalogu prace na płótnie to prezentacja niemal wszystkich cyklów i motywów obecnych w twórczości Edwarda Dwurnika. Wśród obrazów odnajdziemy najstarszym i najbardziej znany cykle artysty „Podróże autostopem”, który składa się z malarskich widoków miast polskich, europejskich oraz amerykańskich. Pierwsze prace z cyklu datowane są na rok 1966.

Edward Dwurnik, cykl Mur na wczasy, 1973, źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Edwarda Dwurnika

Edward Dwurnik, cykl Mur na wczasy, 1973, źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Edwarda Dwurnika

Dorobek Edwarda Dwurnika obejmuje ponad 8 tysięcy obrazów na płótnie i ponad 12 tysięcy prac na papierze. Dzięki pracy zespołu Fundacji i współpracy z partnerami już 3000 z nich prezentujemy bezpłatnie w sieci. Dostarczają one nie tylko materiału do badań nad sztuką powojenną, ale mogą być także narzędziem edukacyjnym dla uczniów i studentów szkół artystycznych i — przede wszystkim — fascynującym zbiorem dla miłośników sztuki, z którego mogą korzystać w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca” — wyjaśnia Pola Dwurnik, założycielka Fundacji Edwarda Dwurnika i córka artysty.

N.G

Fot. góra: Edward Dwurnik, Stacja Radziwie z cyklu Podróże Autostopem, 1974, źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Edwarda Dwurnika

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

13.04.2018 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Gościnnie u nas

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.