szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Spadek obrotów w największych światowych domach aukcyjnych w 2023 roku

08.01.2024

Aktualności, Analiza rynku sztuki, Świat: wydarzenia

Ostatnie lata przyniosły zauważalny, dynamiczny rozwój na światowym i krajowym rynku sztuki. W roku 2022 odnotowano bezprecedensowy wzrost na globalnym rynku sztuki oraz wzmożoną aktywność. W 2023 roku padły nowe rekordy aukcyjne, lecz eksperci rynku sztuki już w połowie roku przewidywali znaczący spadek. Jakie wyniki osiągnęły w ubiegłym roku największe domy aukcyjne Christie’s, Sotheby’s i Phillips?

Spadek na światowym rynku sztuki

W trzech największych domach aukcyjnych zanotowano znaczący spadek obrotów zarówno na aukcjach, jak i w sektorze sprzedaży prywatnej. Specjaliści rynku sztuki już w połowie 2023 roku przewidywali spowolnienie sprzedaży dzieł sztuki oraz pogorszenie się wyników aukcyjnych w stosunku do poprzednich lat. Według raportu ArtTactic sprzedaż aukcyjna w Christie’s, Sotheby’s i Phillips wyniosła w 2023 roku 11,2 miliarda dolarów (liczba ta obejmuje jedynie wyniki aukcji), co oznacza spadek o 19% w porównaniu z 2022 rokiem. Natomiast wyniki w tych samych domach aukcyjnych na licytacjach dzieł sztuki dawnej, impresjonistycznej, nowoczesnej, powojennej i współczesnej wyniosły w 2023 roku 5,76 miliarda dolarów, powodując aż dwudziestosiedmioprocentowy spadek w porównaniu z 2022 rokiem.

Art Basel Miami Beach 2023

Art Basel Miami Beach 2023, dzięki uprzejmości Art Basel

Sotheby’s

Dom aukcyjny Sotheby’s w swoim raporcie przewiduje, że całkowita sprzedaż w 2023 wyniosła 8 miliardów dolarów, co równa się kwocie z poprzedniego roku. Spośród 60 000 sprzedanych obiektów ponad 70 przekroczyło kwotę 10 milionów dolarów, co według domu aukcyjnego stanowi jeden z najważniejszych momentów w historii Sotheby’s.  W planach na 2024 rok dom aukcyjny ogłasza prowadzenie aukcji w nowych, nietypowych miejscach, co ma przyczynić się do zwiększenia globalnego zasięgu i zaangażowania kolekcjonerów.

W 2023 roku w domu aukcyjnym Sotheby’s padło kilka rekordów. Przede wszystkim warto wyróżnić sprzedaż „Kobiety z zegarkiem” pędzla Pabla Picassa. Obraz został sprzedany za 139 milionów funtów, co czyni z niego drugi, najdrożej sprzedany obraz artysty. W domu aukcyjnym sprzedano także obraz Wassily’ego Kandinsky’ego  „Murnau z Kościołem II” za kwotę 37,2 mln dolarów, co czyni z dzieła najdrożej sprzedany obraz artysty. Ustanowiono też nowy rekord aukcyjny dla Gustava Klimta. ,,Dama z wachlarzem” osiągnęła kwotę 108 milionów dolarów.

 

Christie’s i Phillips

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka, Kizette w różu, 1928-1930, olej na płótnie, źródło: Christie’s

Christie’s odnotowało aż dwudziestoprocentowy spadek w swojej całkowitej sprzedaży, osiągając 6,2 miliarda dolarów. Dla porównania, suma sprzedaży aukcyjnych w 2022 roku wynosiła 8,4 miliarda dolarów. Jednym z najgłośniejszych wydarzeń minionego roku był nowy rekordy Tamary Łempickiej. W domu aukcyjnych Christie’s sprzedano obraz „Kizette w różu” za rekordową kwotę 14,785 miliona dolarów.

W 2023 roku sprzedaż aukcyjna w domu aukcyjnym Phillips wygenerowała kwotę 840,7 miliona dolarów. Jest to spadek o 15% w stosunku do roku 2022, w którym dom aukcyjny na sprzedaży aukcyjnej zarobił ponad miliard dolarów. Phillips jest najmniejszym domem aukcyjnym z wymienionej trójki.

Zmiany na globalnym rynku sztuki

Jak podaje ArtTactic, pogorszenie się wyników na globalnych aukcjach może być spowodowane spadkiem liczby dzieł o wartości ponad 10 milionów dolarów. W 2023 roku dzieł o takiej wartości pojawiło się o 30% mniej niż w ubiegłym roku. Ponadto w roku 2022 łączna suma 10 najdroższych obiektów wynosiła aż 1,1 miliarda, w 2023 roku zanotowano spadek o 50%. Całkowita sprzedaż 10 najdroższych dzieł sztuki, w omawianych domach aukcyjnych, wyniosła łącznie 660 mln dolarów. Co ważne, w latach 2021-2022 ceny najdroższych dzieł sztuki stale rosły, a niewiele dzieł z pierwszej dziesiątki zostało sprzedanych za mniej niż 50 milionów dolarów. W 2023 aż cztery z dziesięciu dzieł sprzedano za mniejszą kwotę.

N.G

fot.góra: David Zwirner Gallery, Art Basel w Bazylei 2023, dzięki uprzejmości Art Basel

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów