szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Międzynarodowe targi sztuki w 2024 roku

15.01.2024

Aktualności, Analiza rynku sztuki, Dla kolekcjonerów, Kolekcjonowanie, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Targi sztuki to jedne z najbardziej emocjonujących wydarzeń w roku. Szeroki wachlarz tematyczny targów, a także wielość i różnorodność wystawców — od największych, czołowych galerii sztuki do tych najmniejszych i kameralnych — pozwala na ujawnienie współczesnych trendów kolekcjonerskich. Targi sztuki są nie tylko miejscem, gdzie artyści i artystki rozwijają swoją karierę, a kolekcjonerzy uzupełniają swoje zbiory, ale są także swoistym raportem z międzynarodowego rynku sztuki. Na jakie targi sztuki warto wybrać się w tym roku? Prezentujemy listę najciekawszych wydarzeń zaplanowanych na 2024 rok. 

INTENSYWNY POCZĄTEK ROKU 

Tegoroczny kalendarz międzynarodowych targów sztuki wypełnionych jest po brzegi. Już na początku roku możemy wziąć udział w kilku interesujących wydarzeniach. Rok rozpoczęły targi Este Arte w Urugwaju. Będąc w styczniu w Londynie, warto odwiedzić London Art Fair. Londyńskie targi potrwają od 17 do 21 stycznia. London Art Fair miało swoje początki jeszcze w 1989 roku. Obecnie na targach wystawia się pod 100 galerii sztuki, a w samym wydarzeniu bierze udział ponad 25 tysięcy zwiedzających. London Art Fair to miejsce, gdzie zapoznamy się ze współczesną sztuką brytyjską, ale także z twórczością artystów międzynarodowych. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 120 wystawców. 

W lutym cała Europa wypełniona będzie targami sztuki. Wydarzenia odbędą się między innymi we Włoszech, Holandii, Belgii, Niemczech czy Szwajcarii. Najbliższe targi odbywają się w Karlsruhe, w Niemczech, i będą trwały od 22 do 25 lutego. Art KARLSRUHE to międzynarodowe targi sztuki klasycznej oraz nowoczesnej i współczesnej. W tym roku ponad 200 światowych galerii sztuki zaprezentuje swoją ofertę ponad 50 000 zwiedzającym. Targom będą towarzyszyć wystawy oraz prezentacja kolekcji prywatnych. 

Targi art KARLSRUHE 2023, źródło: materiały prasowe

W marcu odbędą się jedne z najważniejszych targów sztuki na świecie. Między 8 a 10 marca odbędzie się 43. edycja ARCO Madrid. Te hiszpańskie międzynarodowe targi sztuki miały swoją pierwszą edycję jeszcze w 1982 roku i są jednym z najważniejszych miejsc dla sztuki współczesnej, nie tylko hiszpańskiej, ale i światowej.

Od 9 do 14 marca będą miały miejsce targi TEFAF (The European Fine Art Fair) w Maastricht w Holandii. Wydarzenie przez wielu specjalistów uznawane jest za najważniejsze targi sztuki na świecie. Na targach prezentowanych jest 260 czołowych galerii z dwudziestu krajów. Jak twierdzą organizatorzy, targi TEFAF, gromadzą pod jednym dachem 7000 lat historii sztuki. Prócz tradycyjnej sztuki, takiej jak obrazy starych mistrzów czy dzieła antyczne, wystawcy oferują także dzieła z obszaru sztuki nowoczesnej i współczesnej, jak i wzornictwo XX wieku, biżuterię czy dzieła na papierze.

Pod koniec marca warto wyczekiwać także targów Art Basel Hong Kong. W tegorocznej edycji wezmą udział aż 243 międzynarodowe galerie z 40 krajów — to wzrost aż o 37% w stosunku do 2023 roku. Targi skupiają się przede wszystkim na rynku sztuki w Azji, ponieważ ponad połowa wystawców prowadzi swoje galerie w tej części świata. Nie zabraknie jednak ważnych galerii spoza regionu, takich jak Galerie Lelong & Co. z Francji, Galleria d’Arte Maggiore G.A.M. z Włoch czy kurimanzutto z Meksyku. Poza wspomnianymi wydarzeniami w marcu będą miały miejsce także targi Frieze Los Angeles (29 lutego – 3 marca) oraz Art Fair Tokyo (8 – 10 marca).

Targi Art Basel Hong Kong 2023

Targi Art Basel Hong Kong 2023, Hakgojae Gallery, General Impressions, dzięki uprzejmości Art Basel

 

NA JAKIE TARGI SZTUKI W POŁOWIE ROKU? 

Wraz z początkiem maja rozpoczną się kolejne targi Frieze — tym razem w Nowym Jorku. Targi Frieze New York odbywają się od 2012 roku. Zeszłoroczna edycja cieszyła się ogromnym powodzeniem, o czym świadczy wyprzedanie wszystkich biletów na to wydarzenie. Kolejne kluczowe targi sztuki odbędą się już 13 czerwca i potrwają cztery dni. Art Basel w Bazylei to bezsprzecznie wiodące wydarzenie na arenie międzynarodowej. Art Basel to jedne z najważniejszych i największych międzynarodowych targów sztuki. Przedsięwzięcie miało swoje początki w 1970 roku w Bazylei z inicjatywy szwajcarskich galerzystów Ernsta Beyelera, Trudla Brucknera i Balza Hilta. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 galerii z całego świata. W maju rozpocznie się również nowojorska edycja targów TEFAF. 

Wakacyjne miesiące nie obfitują jednak w głośne wydarzenia i największe targi. Znaczący powrót można zaobserwować dopiero we wrześniu.  Kolejna edycja targów Frieze odbędzie się w Seulu, w Korei Południowej,  już na początku września. Frieze Seoul to jedne z najnowszych targów na arenie międzynarodowej — w 2024 roku będą miały swoją trzecią odsłonę. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane najbardziej wpływowe galerie sztuki z całej Azji. Targi skupiają się przede wszystkim na sztuce współczesnej, a program uzupełniony zostanie przez sekcję Frieze Masters, w której zostaną wystawione dzieła sztuki od starożytności do XX wieku. 

W podobnym czasie (od 6 do 8 września) rozpocznie się The Armory Show. Nowojorskie targi miały swój początek w 1994 roku. Ich celem jest kulturowe wzbogacenie Nowego Jorku, ale także zaprezentowanie międzynarodowych galerii sztuki współczesnej. Wydarzenie ma budować i podkreślać pozycję miasta, jako istotnego ośrodka sztuki współczesnej i nowoczesnej. 

Wrześniowe targi sztuki to nie tylko oddalone o tysiące kilometrów destynacje. Między 12 a 15 września warto wybrać się na szybką wycieczkę do Berlina. POSITIONS Berlin Art Fair to jedne z najciekawszych europejskich targów, które prezentują sztukę współczesną i najnowszą, zarówno z Europy, jak i ze świata.

The Armory Show

The Armory Show, fot. Vincent Tullo, dzięki uprzejmości The Armory Show

DECYDUJĄCY KONIEC ROKU 

Jesień i koniec roku to najbardziej intensywny czas na międzynarodowym rynku sztuki. Miłośnicy sztuki pełni ekscytacji wyczekują najnowszych rekordów aukcyjnych, a kolekcjonerzy i kolekcjonerki obserwują najnowsze trendy. W Europie jesienny sezon otworzą wspomniane targi w Berlinie. W tym czasie warto odwiedzić także Londyn, w którym od 9 do 13 października będą trwały jedne z najważniejszych targów sztuki — Frieze London. Targi, założone w 2003 roku, to jedne z najbardziej wpływowych wydarzeń, prezentujących wyłącznie sztukę współczesną oraz twórczość żyjących artystów. Targi co roku odwiedza średnio około 60 tys. zwiedzających. 

W listopadzie warto wyczekiwać Art Cologne, czyli najstarszych targów sztuki współczesnej na świecie. Wydarzenie potrwa od 7 do 10 listopada i będzie miało miejsce w Kolonii. Pierwszą edycję targi miały jeszcze w 1967 roku pod nazwą Kölner Kunstmarkt. Wydarzenie gromadzi współczesne galerie sztuki z ponad 20 krajów z całego świata. Art Cologne były pierwszymi targami sztuki zorganizowanymi przez galerie komercyjne. Targi miały służyć galeriom komercyjnym i pozwalać im na zaprezentowanie swojej oferty oraz sprzedaż sztuki najnowszej i nowoczesnej. Art Cologne było wydarzeniem bezprecedensowym na skalę światową, ich specyfika była odmienna od odbywających się w tym czasie targów, podczas których to artyści sprzedawali swoją twórczość. 

Rok międzynarodowych targów sztuki zakończą wyczekiwane targi Art Basel Miami Beach. Między 6 a 8 grudnia pasjonaci sztuki z całego świata będą mogli wziąć udział w 22. edycji tego wydarzenia. W amerykańskiej odsłonie targów Art Basel wezmą udział czołowe galerie z pięciu kontynentów, które zaprezentują zarówno twórczość współczesnych mistrzów, jak i nowe generacje wschodzących gwiazd sztuki najnowszej.

Natalia Gaj

fot.góra: Proyectos Monclova, Art Basel Miami Beach 2023, dzięki uprzejmości Art Basel

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Art Basel 2023

11.12.2023 / Aktualności, Kolekcjonowanie, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.