szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Natura na pierwszym planie

17.01.2024

Aktualności

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Bank Pekao S.A. we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. ,,Było Pięknie’’, który przenosi nas do wyjątkowego świata Franciszka Maśluszczaka. Współczesny artysta ma w swoim dorobku ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum im. Chagalla w Witebsku, Muzeum Miejskiego w Gandawie, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Zrealizował cykl fresków Drogi Krzyżowej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie oraz polichromię w kapliczce w Borkach koło Wrocławia. 

Franciszek Maśluszczak

Franciszek Maśluszczak, produkcja filmu „Było pięknie”, fot. Bank Pekao S.A.

Artysta o niebanalnej kresce

Franciszek Maśluszczak, malarz, grafik i rysownik jest współczesnym artystą o rozpoznawalnym stylu. Potrafi w inspirujący sposób uchwycić na płótnie piękno przyrody. Poprzez barwną opowieść przybliża nam świat swojej niezwykłej wyobraźni. Artysta, pochodzący z Kotlic koło Zamościa, często czerpie z własnych doświadczeń oraz wnikliwej obserwacji rzeczywistości. ,,Staram się dzień wypełnić oglądaniem świata’’  – mówi Franciszek Maśluszczak. W filmie przedstawione są miejsca związane z jego twórczością. Przeniesiemy się do pracowni artysty, a także malowniczego Cegłowa. Franciszek Maśluszczak wspomina także swoich pedagogów oraz czasy studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta opowiada o pracy w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie, gdzie zrealizował cykl (wspomnianych wcześniej) fresków Drogi Krzyżowej.

,,Żeby być artystą, trzeba to, co się robi, bezwzględnie kochać, lubić. Codziennie rysuję, zapisuję, szkicuję to, co usłyszałem, co ludzie powiedzieli, a także to, co przyfruwa nie wiadomo skąd. Wyobraźnia jest czymś wyjątkowym, inspirację czerpię z otaczającego mnie świata, także ze snów… To wszystko, co tworzy artysta, jest ważne – na różnych etapach twórczości i życia’’ – komentuje Franciszek Maśluszczak.

Dzieła Franciszka Maśluszczaka, fot. Bank Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę. Realizacja filmów o dużej wartości merytorycznej, to kolejny krok w odkrywaniu historii i dziedzictwa artystycznego, który stanowi integralną część banku.

„Na przestrzeni lat w Banku Pekao S.A zgromadziliśmy okazały zbiór dzieł sztuki, którym chcemy się dzielić  z szerszą publicznością. W naszej kolekcji znajdują się m.in. obrazy sztalugowe autorstwa Franciszka Maśluszczaka, tj. Las w Barlinku, Park w Maciejewie, Drzewa, Prześwit w lesie oraz Było Pięknie. Najnowszy film jest kolejnym z cyklu produkcji poświęconych artystom, których twórczość jest związana z bankiem lub naszymi zbiorami. Okazały dorobek artystyczny oraz sposób postrzegania świata przez Franciszka Maśluszczaka warte są docenienia i uwagi. Zapraszam wszystkich na krótką i inspirującą podróż do wyjątkowego świata tego artysty’’– mówi Martyna Nowakowska, Dyrektor ds. Zarządzania Wizerunkiem w Banku Pekao S.A.

Franciszek Maśluszczak

Franciszek Maśluszczak, produkcja filmu „Było pięknie”, fot. Bank Pekao S.A.

Zrealizowany film jest już trzecią produkcją mającą na celu popularyzację sztuki przez Bank Pekao S.A. Wszystkie produkcje powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwszy film „Wyspiański w Londynie’’ opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, na której zaprezentowano pastel ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należącą do banku. Z kolei, w grudniu 2023 roku miała miejsce premiera filmu ,,Barwy światła’’ o twórczości artysty z okresu młodej Polski – Józefa Mehoffera.

Dzieła sztuki na wyciągnięcie ręki

W swoich zasobach bank posiada ponad 1000 dzieł sztuki, z czego część jest dostępnych na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A.. Znajdują się w niej obiekty klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik czy Bożenna Biskupska. Zbiór bogaty jest również w elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku. 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

15.12.2023 / Aktualności

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.