szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Skradzione dzieła Picassa i Chagalla odnalezione po 14 latach

19.01.2024

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Belgijska policja po 14 latach odnalazła dzieła Pabla Picassa i Marca Chagalla. Obrazy zostały skradzione w lutym 2010 roku z prywatnego domu kolekcjonera dzieł sztuki w Tel Awiwie. Wartość zaginionych dzieł w momencie kradzieży oszacowano na 900 tys. dolarów. 

„Tête”, Pablo Picasso, 1970, źródło: Parquet of Namur/Handout, Reuters

Przyczynkiem do odnalezienia zaginionych obrazów była próba ich sprzedania. W 2022 roku policja w Namur została poinformowana, iż mieszkaniec Belgii próbował sprzedać „Tête” Pabla Picassa z 1970 roku  i „L’homme en prière” Marca  Chagalla z 1971 roku. Mimo iż policja nie ujawniła tożsamości podejrzanego, dziennik „The Guardian” zidentyfikował złodzieja jako 68-letniego izraelskiego handlarza zegarków. 

Mimo że dom kolekcjonera miał zaawansowany system alarmowy, złodziejom udało się go ominąć. W momencie włamania w domu nie znajdował się żaden członek rodziny.  Poza kradzieżą dwóch dzieł wybitnych artystów skradziono także biżuterię, której wartość określa się na ponad 680 000 dolarów. Sprawcy pozostawili jednak pozostałe, cenne dzieła sztuki.

Marc Chagall skradzione dzieło

„L’homme en prière”, Marc  Chagall, 1971, źródło: Parquet of Namur/Handout, Reuters

Policja przez kilka ostatnich miesięcy śledziła poczynania podejrzanego, aby mieć pewność, że to właśnie on posiada skradzione obrazy. Kiedy służby wkroczyły do mieszkania podejrzanego, odnalazły jedynie dużą sumę pieniędzy, lecz nie skradzione dzieła. Mężczyzna przyznał się jednak, iż posiadał obrazy, ale odmówił współpracy z policją. 

Prace mistrzów odnaleziono 12 stycznia w antwerpskiej piwnicy. Jak podaje belgijska policja, oba dzieła były starannie zabezpieczone i przechowywane w drewnianych skrzyniach. Prace były w stanie nienaruszonym — posiadały nawet oryginalne, pierwotne ramy. 

Następnego dnia podejrzany wraz z żoną zostali zatrzymani. Sprawcy postawiono zarzuty i aresztowano.

N.G

 

 

fot.góra: Dwa odnalezione obrazy, „Tête” (1970) Pablo Picasso, „L’homme en prière” (1971) Marc  Chagall, fot. Parquet of Namur/Handout, Reuters

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Sandro Botticelli

04.12.2023 / Aktualności, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.