szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Pierwsza wystawa retrospektywna Tamary Łempickiej w USA 

05.02.2024

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Świat

Sklep rynekisztuka

Pod koniec 2024 roku otworzy się pierwsza tak obszerna wystawa retrospektywna dzieł Tamary Łempickiej w Stanach Zjednoczonych. Przekrojowa wystawa monograficzna rozpocznie się 12 października 2024 roku w de Young Museum w San Francisco. Ekspozycja skupi się nie tylko na twórczości Łempickiej, ale także na jej zaskakującym, pełnym przygód życiu.

Mimo iż twórczość artystki cieszy się niezwykłą popularnością w Stanach Zjednoczonych (o czym świadczą niesamowite wyniki aukcyjne, nawet do kilkunastu milionów dolarów, oraz obecność obrazów Łempickiej w prywatnych kolekcjach artystek takich jak Madonna czy Barbra Streisand), nie odbyła się tam wcześniej tak duża wystawa monograficzna Tamary Łempickiej.

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka, Kizette w różu, 1928-1930, olej na płótnie, źródło: Christie’s

Dzieła Tamary Łempickiej są najdrożej sprzedającymi się obrazami wśród polskich artystów i artystek. Aktualnie najdroższym obrazem Tamary Łempickiej jest „Portret Marjorie Ferry” z 1932 roku. Dzieło zostało wylicytowane w 2020 roku w domu aukcyjnym Christie’s za 21,1 mln dolarów.

Na monograficznej wystawie zostaną zaprezentowane dzieła z różnych okresów twórczości artystki, zarówno te młodzieńcze, jak i dojrzałe. Ekspozycja zostanie poprowadzona chronologicznie, co pozwoli prześledzić wszystkie etapy twórczości oraz rozwój umiejętności i warsztatu, a także różnorodne eksperymenty formalne. Eksponaty zostaną wypożyczone z muzeów z całego świata. Centre Pompidou wypożyczy całą swoją kolekcję dzieł Tamary Łempickiej. Pomysł na wystawę zaczął krystalizować się trzy lata temu, kiedy w zbiorach de Young Museum pojawił się wyjątkowy rysunek z 1932 roku.

Praca przedstawia portret córki artystki — Kizette. Rysunkowe prace Łempickiej świadczą o biegłości technicznej, pozwalają także na przyjrzenie się procesowi twórczemu artystki.  Swoje kompozycje zawsze zaczynała od rysunku bezpośrednio na płótnie lub wstępnych szkiców na papierze. To jak ważny był idealny rysunek, nie jest widoczne na pierwszy rzut oka w jakże malarskich, rygorystycznych wręcz dziełach Tamary Łempickiej.

Po prezentacji w San Francisco, wiosną 2025 roku wystawa trafi do Muzeum Sztuk Pięknych w Houston.

N.G

fot. góra: Tamara Łempicka, Portret Marjorie Ferry, 1932, źródło: Christie’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Tamara Łempicka

30.10.2023 / Aktualności, Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.