szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Wystawa Andrzeja Wróblewskiego na Biennale w Wenecji

12.02.2024

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Europa

Przed nami wyjątkowe święto sztuki. Już w kwietniu rozpocznie się jubileuszowa 60. edycja La Biennale di Venezia 2024. Jak zawsze, główne wystawy w Arsenale oraz Giardini della Biennale zostaną uzupełnione o ekspozycje towarzyszące — rozproszone po całej Wenecji. Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie wystawa Andrzeja Wróblewskiego „In the First Person”, organizowana przez Fundację Rodziny Staraków.  Wystawa, podobnie jak samo Biennale,  potrwa od 20 kwietnia do 24 listopada 2024 roku.

Andrzej Wróblewski, Męczeństwo Matek, niedatowana [1949], gwasz, papier, 65 × 90 cm, Starak Collection, źródło: materiały prasowe

Wystawa Andrzeja Wróblewskiego to już czwarta wystawa polskiej sztuki powojennej w Wenecji organizowana przez Fundację Rodziny Staraków. Ekspozycja wróblewskiego to z kolei trzecia wystawa, która otrzymała tytuł oficjalnego wydarzenia towarzyszącego Biennale w Wenecji. Podczas ubiegłej edycji miała miejsce indywidualna prezentacja twórczości Ewy Kuryluk, a w 2017 roku wystawa Ryszarda Winiarskiego.  

Andrzej Wróblewski, Ślubna fotografia, (Młoda para z bukietem), 1949, olej, płótno, 119 × 69 cm, Starak Collection, źródło: materiały prasowe

Andrzej Wróblewski to jeden z najważniejszych artystów polskiej sztuki powojennej. Artysta urodzony 1927 roku zmarł przedwcześnie, nie skończywszy 30 lat. Dorobek artystyczny, który zostawił po sobie, do dziś budzi wielkie emocje wśród odbiorców. Jego bezprecedensowe i odważne cykle takie jak „Ukrzesłowienie” czy „Rozstrzelanie” przywołują traumatyczną, wojenną rzeczywistość, a przy tym ukazują ponadczasową refleksję o śmierci, a przede wszystkim — życiu.

Ekspozycja  „In the First Person” odbędzie się w wyjątkowym miejscu- przestrzeniach wystawienniczych budynku Prokuracji Starej na placu św. Marka, w samym sercu Wenecji. Planowana wystawa będzie miała charakter przekrojowy i zaprezentuje najistotniejsze i kluczowe zagadnienia w twórczości Andrzeja Wróblewskiego. Na ekspozycji będziemy mogli podziwiać dzieła artysty zarówno z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, jak i innych kolekcji prywatnych oraz polskich muzeów narodowych.

Andrzej Wróblewski, Uwaga, nadchodzi! Nalot, 1955, olej, płótno, 120 × 139.5 cm, Starak Collection, źródło: materiały prasowe

Podczas wystawy zobaczymy przede wszystkim prace olejne i gwasze, głównie z prywatnej kolekcji Państwa Staraków, którzy mogą pochwalić się największą kolekcją prac Andrzeja Wróblewskiego w Polsce. W wystawie weźmie udział ponad 60 unikalnych dzieł. Kuratorką nadchodzącej wystawy będzie Ania Muszyńska (kuratorka Starak Collection i Spectra Art Space) wraz z zespołem kuratorskim — Magdaleną Marczak-Cerońską oraz Kamą Kieremkampt.

Mamy nadzieję, że wystawa Andrzeja Wróblewskiego […] otworzy nowe ścieżki dotarcia do tej niezwykłej twórczości. Geniusz artysty zasługuje na stałe miejsce w kanonie światowej sztuki drugiej połowy XX wieku, na nowe interpretacje i konfrontacje z największymi nazwiskami tamtego okresu” – tłumaczy Elżbieta Dzikowska, prezes Fundacji Rodziny Staraków.

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.