szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Nominacje do nagrody MocArty 2023

16.02.2024

Aktualności, Polska: wydarzenia

Poznaliśmy nominacje do kulturalnej nagrody MocArty 2023. Spośród setek propozycji wybrano 21 postaci, osób i wydarzeń z obszaru kultury i sztuki. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN w Warszawie już 12 marca. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: człowiek roku, wydarzenie roku, muzyka filmowa roku oraz MocNa RZECZ.

Wojciech Fangor wystawa

„Fangor, poza obraz” widok wystawy, źródło: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Nagroda MocArty RMF Classic jest jednym z najistotniejszych wyróżnień przyznawanych przez publiczność. Jeszcze do 25 lutego odbiorcy będą mogli wesprzeć swoich kandydatów w internetowym głosowaniu. Pierwsza odsłona konkursu miała miejsce w 2010 roku. Od tego czasu nagrody otrzymali między innymi: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, MOCAK w Krakowie, Olga Tokarczuk czy Hans Zimmer.

CZŁOWIEK ROKU

Wśród nominowanych do kategorii człowiek roku znaleźli się kolekcjonerzy i historycy sztuki — Teresa i Andrzej Starmachowie. W listopadzie 2023 roku część ich obszernej, prywatnej kolekcji została przekazana w darze Krakowowi. Teresa i Andrzej Starmachowie podarowali część swoich zbiorów dwóm krakowskim, miejskim instytucjom – Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) oraz Muzeum Fotografii (MuFo). Do krakowskich instytucji przekazano kilkaset dzieł aż 26 różnych artystów i artystek, między innymi Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora czy Jerzego Nowosielskiego. Przekazanie tak cennej kolekcji miejskim instytucjom to gest wręcz historyczny. Do nagrody w kategorii człowiek roku nominowano także: Agnieszkę Holland, Mirosława Bakę, Jakuba Józefa Orlińskiego oraz Joannę Kuciel-Frydryszak. 

Dyrektor MuFo Marek Świca, Teresa Starmach, Andrzej Starmach, fot. Dorota Marta, źródło: mat. prasowe MuFo

WYDARZENIE ROKU

W kategorii wydarzenie roku nominowano wystawę „Fangor. Poza obraz” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Nominacja w tej kategorii zwraca uwagę, że środowisko artystyczne i kulturalne nie pozostało obojętne na sukces owej wystawy. Ekspozycja Wojciecha Fangora miała charakter przekrojowy i retrospektywny. Zaprezentowano dzieła ze wszystkich etapów twórczości artysty. Na wystawie wyeksponowano także pierwsze obrazy malarza, a nawet prace z okresu socrealistycznego. Zaprezentowano ponad 100 obrazów i 90 rysunków oraz plakaty, rzeźby i materiały archiwalne. Wśród nominacji w tej kategorii znalazły się również: premiera spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuje”, serial „1670”, rekordowy rok na Zamku Królewskim w Warszawie oraz międzynarodowa kariera Hani Rani. 

KATEGORIE MUZYKA FILMOWA I MOCNA RZECZ

W kategorii muzyka filmowa nominowano: „Chłopi” (L.U.C. & Rebel Babel Orchestra), „Czas krwawego księżyca” (Robbie Robertson), „Oppenheimer” (Ludwig Göransson), „Spider-Man: Poprzez Multiversum” (Daniel Pemberton), „Znachor” (Paweł Lucewicz). Z kolei wśród wytypowanych do kategorii MocNa RZECZ znalazły się: generator głosu AI ElevenLabs, odkrycie przez polskich archeologów malowideł w Starej Dongoli w Sudanie, Kurtyna Kobiet w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Nagroda Muzealnej Rady Europy 2024 dla Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, książka „Franz Kafka. Rysunki” Wydawnictwa Literackiego oraz ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi „Młode Głowy”.

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

17.01.2024 / Aktualności, Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.