szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Tłumy na otwarciu Bunkra Sztuki. Wernisaż wystawy „Daj mi wszystko”

01.03.2024

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

W czwartek, 29 lutego, w krakowskim Bunkrze Sztuki odbył się wernisaż wystawy „Daj mi wszystko”. Ekspozycja jest prezentacją niezwykłego daru Teresy i Andrzeja Starmach dla krakowskich muzeów. Jeszcze w listopadzie 2023 roku kolekcjonerzy przekazali część swojej prywatnej kolekcji dwóm krakowskim instytucjom – Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) oraz Muzeum Fotografii (MuFo). Wystawę można oglądać do 1 września.

Wernisażem wystawy „Daj mi wszystko” Bunkier Sztuki otworzył swoją wyremontowaną siedzibę. Prezentacja w zmodernizowanym budynku Bunkra Sztuki uhonoruje niemal 60-letnią historię galerii, która jest jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych instytucji prezentującą polską sztukę współczesną. Ekspozycja daru Starmachów stanowi zatem zasadną inaugurację powrotu do działalności wystawienniczej krakowskiej instytucji. W wystawie biorą udział dzieła aż 25 artystów i artystek, których twórczość jest kluczowa dla polskiej historii sztuki współczesnej. Na ekspozycji możemy podziwiać między innymi „Wszystko wisi na włosku” Tadeusza Kantora, „Gry wojenne” Magdaleny Abakanowicz czy projekty teatralne Jerzego Nowosielskiego. Ponadto na wystawie zobaczymy także prace Mirosława Bałki, Edwarda Krasińskiego, Stanisława Dróżdża, Jadwigi Sawickiej, Jana Tarasina czy Władysława Hasiora.

Andrzej Starmach od zawsze miał skłonność do dawania sztuki. Przyjął założenie, że człowiek, który ma szczęście, musi się dzielić swoim sukcesem. Donacja Starmachów jest właśnie takim aktem – pięknym gestem dzielenia się wartościami– czytamy w tekście otwierającym wystawę.  

Przekazanie części zbiorów Andrzeja i Teresy Starmachów miało miejsce jeszcze w listopadzie 2023 roku, natomiast uroczyste podpisanie aktu przekazania kolekcji odbyło się 26 lutego bieżącego roku. Swoje zbiory kolekcjonerzy gromadzili od ponad 40 lat, jest to zdecydowanie jedna z najlepszych i największych prywatnych kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Kolekcja darczyńców ma niezwykłe znaczenie dla polskiej i europejskiej historii sztuki współczesnej. Dar Starmachów to gest o znaczeniu historycznym. Ostatnie przekazanie tak obszernych i ważnych zbiorów prywatnych do instytucji publicznych miało miejsce w 1920 roku. To właśnie wtedy Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało dar od kolekcjonera Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, który przekazał swoją kolekcję dzieł artystów mu współczesnych (np. Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka Malczewskiego) oraz obszerne zbiory sztuki Dalekiego Wschodu. 

Wernisaż wystawy „Daj mi wszystko” w Bunkrze Sztuki, źródło: materiały prasowe Bunkier Sztuki

Obecność dzieł, przekazanych przez Teresę i Andrzeja Starmachów, w kolekcjach jednych z najważniejszych instytucji w Polsce umożliwia nieograniczony dostęp do polskiego dziedzictwa wszystkim obywatelom. Prace znajdujące się teraz w kolekcji muzealnej mają zapewnioną także stosowną ochronę konserwatorską, jak i opracowanie merytoryczne i naukowe. 

N.G

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.