szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Sztuka kobiet, czyli 5 najciekawszych wystaw na wiosnę

08.03.2024

Aktualności, Ciekawostki, Wystawy: Polska

Sklep rynekisztuka

Wiosna to bardzo intensywny i interesujący czas na polu wystawienniczym. W muzeach i galeriach sztuki zamykają się zeszłoroczne wystawy, a w ich miejsce pojawiają się nowe, otwierające tegoroczny sezon. Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy 5 najciekawszych wystaw sztuki kobiet, które warto zobaczyć tej wiosny.

OLGA BOZNAŃSKA. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

  • Muzeum Gdańska
  • 03.12.23-16.05.2024

Na wystawie w Muzeum Gdańska zgromadzono ponad 50 prac Olgi Boznańskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Na ekspozycji czasowej w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowano dzieła z różnych okresów twórczości artystki, jak również cały przekrój jej zainteresowań tematycznych. Olga Boznańska jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek przełomu XIX i XX wieku. Nauki pobierała w Polsce, następnie w Monachium, a w końcu osiadła w Paryżu, gdzie doskonaliła swój warsztat. W salach muzeum wyeksponowano także przedmioty, które należały do artystki, takie jak palety, pędzle, sztaluga czy farby w tubach.

Olga Boznańska na ulicach Paryża, z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, źródło: materiały prasowe Muzeum Gdańska

Bożenna Biskupska – Śladem Jednonogiego

  • Wallspace Gallery
  • 22.03 – 12.04.2024

Wraz z końcem marca zostanie otwarta wystawa „Bożenna Biskupska – Śladem Jednonogiego” w warszawskiej Wallspace Gallery. To niezwykła okazja do zapoznania się z wyjątkowymi dziełami Bożenny Biskupskiej. Około 1981 roku artystka „powołuje do życia” pierwszego, w pełni ukształtowanego Jednonogiego, jak sama mówi – raczej mężczyznę, niepotrzebującego żadnego podparcia w postaci miecza czy tronu – kojarzącego się ze strażnikiem budowli – domu. W 1995 roku Jednonogi jest już monumentalną formą, betonowej, siedmiokrotnie powielonej rzeźby, by następnie pojawić się w systemie Wytyczania obrazu 343 i 01, w znów zmultiplikowanej wersji oraz indywidualnie jako rzeźba kameralna w odlewach z brązu. Podczas wystawy on, Jednonogi – postać o różnych tożsamościach – przybierze kolejną równoważną formę wyrażoną w idei Bożenny Biskupskiej, jaką jest Tożsamość rzeźby.

SZTUKA KOBIET II

  • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
  • 23.02-07.04.2024

Do kwietnia w Zamku Ujazdowskim można zwiedzać wystawę „Sztuka kobiet II’. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z ekspozycji „Sztuka kobiet”, która miała miejsce w 1980 roku w poznańskiej Galerii ON i była jedną z pierwszych prezentacji sztuki feministycznej w Polsce.Mimo tego, że sztuka feministyczna tworzona przez kobiety prezentowana jest w niemal każdej galerii, nasz pokaz ukazuje ten temat w zupełnie nowy sposób. Nowość polega na uwzględnieniu różnych, nieobecnych dotychczas perspektyw” – czytamy w opisie wystawy. Na wystawie zaprezentowano dzieła artystek, takich jak: Noor Abed, Firoozeh Bazrafkan, Tasleem Mulhall oraz Maria Pinińska-Bereś.

Maria Pinińska-Bereś, Pranie, materiały promocyjne Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Spotkanie na brzegu morza. Ewa Kuryluk

  • Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
  • 17.05 – 18.08. 2024

Ewa Kuryluk należy do grona najważniejszych współczesnych polskich artystek. Jest twórczynią wielu języków, materii i technik. Autorką surrealistycznych i groteskowych litografii, akwatint, akwafort i kolaży, czołową przedstawicielką hiperrealizmu w malarstwie, twórczynią przełomowych instalacji z tkaniny, fotografką. Nagradzaną pisarką i poetką oraz badaczką i historyczką sztuki. Na indywidualnej wystawie artystki „Spotkanie na brzegu morza” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostaną zaprezentowane wczesne prace Ewy Kuryluk, z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, które w większości dotąd nie były pokazywane w Polsce. Uzupełnieniem będzie wybór autofotografii. To imponujący zapis kolejnych etapów życia artystki.

Ewa Kuryluk, Spotkanie na brzegu morza, 1971, Starak Collection, dzięki uprzejmości PGS

Julia Keilowa. Projektantka

  • Muzeum Warszawy
  • 21.03 – 1.09. 2024

Już pod koniec marca zostanie otwarta wystawa Julii Keilowej — projektantki przedmiotów codziennego użytku, artystka, rzeźbiarka, metaloplastyczka. Rzeźbiarskie wykształcenie pozwoliło jej na tworzenie unikalnych i niepowtarzalnych projektów w stylu art déco. Jest autorką zestawów stołowych wyprodukowanych dla polskich transatlantyków MS „Batory” i MS „Piłsudski”. Dziś metaloplastyka Keilowej należy do kanonu arcydzieł polskiego wzornictwa, a jej wyroby są pożądane w kolekcjach publicznych i prywatnych.

N.G

 

 

fot.góra: Olga Boznańska w pracowni, z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, źródło: materiały prasowe Muzeum Gdańska

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

31.01.2024 / Aktualności, Ciekawostki, Wystawy: Polska

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.