Sztuka kobiet, czyli 5 najciekawszych wystaw na wiosnę
08.03.2024
Aktualności, Ciekawostki, Wystawy: Polska
Wiosna to bardzo intensywny i interesujący czas na polu wystawienniczym. W muzeach i galeriach sztuki zamykają się zeszłoroczne wystawy, a w ich miejsce pojawiają się nowe, otwierające tegoroczny sezon. Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy 5 najciekawszych wystaw sztuki kobiet, które warto zobaczyć tej wiosny.
OLGA BOZNAŃSKA. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
- Muzeum Gdańska
- 03.12.23-16.05.2024
Na wystawie w Muzeum Gdańska zgromadzono ponad 50 prac Olgi Boznańskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Na ekspozycji czasowej w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowano dzieła z różnych okresów twórczości artystki, jak również cały przekrój jej zainteresowań tematycznych. Olga Boznańska jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek przełomu XIX i XX wieku. Nauki pobierała w Polsce, następnie w Monachium, a w końcu osiadła w Paryżu, gdzie doskonaliła swój warsztat. W salach muzeum wyeksponowano także przedmioty, które należały do artystki, takie jak palety, pędzle, sztaluga czy farby w tubach.
Bożenna Biskupska – Śladem Jednonogiego
- Wallspace Gallery
- 22.03 – 12.04.2024
Wraz z końcem marca zostanie otwarta wystawa „Bożenna Biskupska – Śladem Jednonogiego” w warszawskiej Wallspace Gallery. To niezwykła okazja do zapoznania się z wyjątkowymi dziełami Bożenny Biskupskiej. Około 1981 roku artystka „powołuje do życia” pierwszego, w pełni ukształtowanego Jednonogiego, jak sama mówi – raczej mężczyznę, niepotrzebującego żadnego podparcia w postaci miecza czy tronu – kojarzącego się ze strażnikiem budowli – domu. W 1995 roku Jednonogi jest już monumentalną formą, betonowej, siedmiokrotnie powielonej rzeźby, by następnie pojawić się w systemie Wytyczania obrazu 343 i 01, w znów zmultiplikowanej wersji oraz indywidualnie jako rzeźba kameralna w odlewach z brązu. Podczas wystawy on, Jednonogi – postać o różnych tożsamościach – przybierze kolejną równoważną formę wyrażoną w idei Bożenny Biskupskiej, jaką jest Tożsamość rzeźby.
SZTUKA KOBIET II
- Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
- 23.02-07.04.2024
Do kwietnia w Zamku Ujazdowskim można zwiedzać wystawę „Sztuka kobiet II’. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z ekspozycji „Sztuka kobiet”, która miała miejsce w 1980 roku w poznańskiej Galerii ON i była jedną z pierwszych prezentacji sztuki feministycznej w Polsce. „Mimo tego, że sztuka feministyczna tworzona przez kobiety prezentowana jest w niemal każdej galerii, nasz pokaz ukazuje ten temat w zupełnie nowy sposób. Nowość polega na uwzględnieniu różnych, nieobecnych dotychczas perspektyw” – czytamy w opisie wystawy. Na wystawie zaprezentowano dzieła artystek, takich jak: Noor Abed, Firoozeh Bazrafkan, Tasleem Mulhall oraz Maria Pinińska-Bereś.
Spotkanie na brzegu morza. Ewa Kuryluk
- Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
- 17.05 – 18.08. 2024
Ewa Kuryluk należy do grona najważniejszych współczesnych polskich artystek. Jest twórczynią wielu języków, materii i technik. Autorką surrealistycznych i groteskowych litografii, akwatint, akwafort i kolaży, czołową przedstawicielką hiperrealizmu w malarstwie, twórczynią przełomowych instalacji z tkaniny, fotografką. Nagradzaną pisarką i poetką oraz badaczką i historyczką sztuki. Na indywidualnej wystawie artystki „Spotkanie na brzegu morza” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostaną zaprezentowane wczesne prace Ewy Kuryluk, z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, które w większości dotąd nie były pokazywane w Polsce. Uzupełnieniem będzie wybór autofotografii. To imponujący zapis kolejnych etapów życia artystki.
Julia Keilowa. Projektantka
- Muzeum Warszawy
- 21.03 – 1.09. 2024
Już pod koniec marca zostanie otwarta wystawa Julii Keilowej — projektantki przedmiotów codziennego użytku, artystka, rzeźbiarka, metaloplastyczka. Rzeźbiarskie wykształcenie pozwoliło jej na tworzenie unikalnych i niepowtarzalnych projektów w stylu art déco. Jest autorką zestawów stołowych wyprodukowanych dla polskich transatlantyków MS „Batory” i MS „Piłsudski”. Dziś metaloplastyka Keilowej należy do kanonu arcydzieł polskiego wzornictwa, a jej wyroby są pożądane w kolekcjach publicznych i prywatnych.
N.G
fot.góra: Olga Boznańska w pracowni, z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, źródło: materiały prasowe Muzeum Gdańska