szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Obraz Zdzisława Beksińskiego na aukcji w Bonhams

11.03.2024

Aktualności, Świat: aukcje

27 marca, w paryskim domu aukcyjnym Bonhams odbędzie się aukcja „100 years of Surrealism”. W marcowej aukcji, obok dzieł autorstwa światowych przedstawicieli i przedstawicielek surrealizmu, weźmie udział olejny obraz Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, olej na desce, źródło: materiały prasowe Bonhams

Biorący udział w licytacji obraz „Bez tytułu” autorstwa Zdzisława Beksińskiego reprezentuje ikoniczny, charakterystyczny styl artysty. W centrum kompozycji przedstawiono ażurową, monumentalną budowlę. Monochromatyczna, w odcieniach czerwieni i brązu, architektura sprawia wrażenie niszczejącej, obsypanej piachem, spowitej w czerwonej, niepokojącej mgle. Weduta została przedstawiona drobiazgowo, z dbałością o szczegóły. Niektóre elementy kompozycji zostają rozmyte, aby odtworzyć niebezpieczną i niepokojącą aurę. Dzieła Beksińskiego są swoistym raportem z innej rzeczywistości — świata wyobraźni, snów czy koszmarów. Wyjątkowe, indywidualne pismo malarskie artysty jest czymś, co odróżniało, i wciąż odróżnia, jego malarstwo na tle innych dzieł. 

Obecny rekord za dzieło autorstwa Zdzisława Beksińskiego należy do obrazu „Postać” z 1978 roku. Praca została wylicytowana w 2021 roku w domu aukcyjnym DESA Unicum za 1,92 mln złotych. Dzieło przekroczyło wtedy estymację o ponad milion złotych. Eksperci szacują, że wartość obrazu artysty, który bierze udział w aukcji „100 years of Surrealism”, to nawet 70 tys. euro. 

W licytacji wezmą udział także prace innych, istotnych artystek i artystów związanych z surrealizmem. Na aukcji pojawi się szkic René Magritte’a, obraz Dorothei Tanning, czy intrygująca, kolektywna praca autorstwa Grety Knuson, Valentiny Hugo i André Bretona

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

18.03.2019 / Aktualności, Polska: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.