szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Poznaliśmy laureatów 2. edycji konkursu PEKAO ART_stories

14.03.2024

Aktualności, Ciekawostki

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znamy zwycięzców 2. edycji konkursu PEKAO ART_stories organizowanego przez Bank Pekao S.A. Tegoroczne jury wyłoniło zwycięzców spośród 1269 zgłoszeń. Nagrodę główną otrzymała Diana Rogala za grafikę „Możliwości”.

Za nami druga edycja konkursu plastycznego PEKAO ART_stories. Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się aż 1269 prac — to znacznie więcej niż w ubiegłym roku, w którym udział wzięło 738 dzieł. Konkurs organizowany przez Bank Pekao S.A. skierowany był zarówno do profesjonalistów, jak i artystów amatorów. Prace zgłaszane do drugiej edycji konkursu miały nawiązywać do marzeń i planów, które artyści będą mogli zrealizować dzięki dodatkowym środkom finansowym, zdobytym np. w formie pożyczki ekspresowej Banku Pekao S.A. Dzieła biorące udział w konkursie PEKAO ART_stories miały być wizualną odpowiedzią na pytanie i hasło przewodnie „Na to, co Cię ucieszy! Czyli na co?”. Do konkursu można było zgłosić nie tylko obrazy i rysunki, ale również grafiki, fotografie, zdjęcia rzeźb, instalacji lub obiektu, a także animacje czy materiały wideo.

Michał Stachowiak, „Rowerem przez Holandię”, źródło: Bank Pekao S.A.

Jury konkursowe stanęło zatem przed niezwykle trudnym zadaniem wyłonienia czterech laureatów spośród 1269 zgłoszeń. Zgłoszone prace były bardzo różnorodne, a samo hasło konkursowe zostało zinterpretowane na wiele różnych, interesujących, często nietypowych sposobów. Zainteresowanie konkursem artystycznym nie dziwi, ponieważ nagroda stanowiła aż 20 tysięcy złotych, natomiast trzej wyróżnieni otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2 tysięcy złotych. Ponadto wybrane prace zostały opublikowane w galerii na stronie internetowej konkursu, jak i na profilu instagramowym Banku Pekao S.A., a laureaci mogą liczyć tym samym na promocję swoich dzieł oraz twórczości.

W tegorocznym jury zasiedli: Martyna Nowakowska — dyrektor ds. Zarządzania Wizerunkiem w Banku Pekao S.A., Joanna Gerlée — współwłaścicielka i dyrektor kreatywna agencji Digital Kingdom, prof. Prot Jarnuszkiewicz — prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Zulu Kuki, artysta multidyscyplinarny. Jak podają organizatorzy konkursu, obrady jury były burzliwe, ponieważ członkowie reprezentowali różne środowiska, a często odmienne spojrzenie i podejście do sztuki. Różnorodne, bogate doświadczenia każdego z członków jury ostatecznie pozwoliło na wyłonienie zwyciężczyni nagrody głównej oraz trzech wyróżnień.

Ewelina Gąska, „W poszukiwaniu nowych form wyrazu”, źródło: Bank Pekao S.A.

Nagrodę główną otrzymała Diana Rogala za grafikę „Możliwości”. Praca artystki nawiązuje swoją kolorystyką oraz zakrzywionymi liniami do logotypu Banku Pekao. Ponadto uchylone drzwi symbolizują tutaj nieograniczone możliwości. Wyróżnienie otrzymali: Michał Stachowiak, za grafikę „Rowerem przez Holandię”, Ewelina Gąska za kompozycję przestrzenną „W poszukiwaniu nowych form wyrazu” oraz Monika Kuczyniecka za „Podróż do marzeń” – animację poklatkową. Każda z wyróżnionych i nagrodzonych prac reprezentuje różne media, a także podejście do sztuki i sposób tworzenia. Wśród nagrodzonych dzieł możemy zachwycić się wielobarwnymi, abstrakcyjnymi i realistycznymi kompozycjami, jak i minimalistyczną grafiką i animacją poklatkową. Wybrane realizacje są egzemplifikacją różnorodności i bogactwa form oraz możliwości, jakie daje sztuka.

„Druga edycja konkursu PEKAO ART_stories za nami. Można uznać, że pierwsza była w pewnym sensie pilotażową, patrząc ile prac zostało zgłoszonych tym razem. Poziom zgłoszeń także znacznie podniósł się względem poprzedniego konkursu, zderzając jury z niełatwym zadaniem wyboru” – komentuje Zulu Kuki.

Monika Kuczyniecka,„Podróż do marzeń” (fragment), animacja poklatkowa

Bank Pekao S.A. od dawna działa na polu sztuki. Świadczy o tym nie tylko wspomniany konkurs oraz gromadzona od kilkunastu lat kolekcja dzieł sztuki, ale także szereg działań promujących kulturę i sztukę. Jednym z najciekawszych projektów powołanych przez Bank Pekao S.A. jest cykl „Akademia sztuki”, w ramach którego produkowane są edukacyjno- informacyjne filmy dotyczące kolekcji banku. Od listopada 2021 roku można oglądać kolekcję w Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. Na kolekcję składa się ponad 1200 pozycji, a wśród nich znajdują się zachwycające dzieła Józefa Mehoffera, Jana Matejko, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Jerzego Nowosielskiego czy Bożenny Biskupskiej.

 

 

fot. góra: Diana Rogala, „Możliwości”, zwyciężczyni nagrody głównej PEKAO ART_stories, źródło: Bank Pekao S.A.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

05.03.2024 / Aktualności, Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.