szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Nowy rekord: Hokusai na aukcji po raz pierwszy od 20 lat

19.03.2024

Aktualności, Świat: aukcje

Dziś, 19 marca, w aukcji Japanese and Korean Art w ramach Asian Art Week w domu aukcyjnych Christie’s wziął udział niezwykły cykl drzeworytów autorstwa Hokusaia (1760–1849). Jeszcze w tamtym roku, grafika „Wielka fala w Kanagawie” została sprzedana za najwyższą kwotę 2,76 mln dolarów w domu aukcyjnym Christie’s. Cykl „36 widoków na górę Fudżi”, który bierze udział w aukcji, pobił dotychczasowy rekord. Eksperci szacowali jego wartość nawet do 5 mln dolarów, ostatecznie cykl został wylicytowany za ponad 3,5 mln dolarów.

Na cykl „36 widoków na górę Fudżi” składają się najsłynniejsze drzeworyty ukiyo-e. Był tworzony w latach 1823-1829 i do dziś jest ceniony nie tylko przez kolekcjonerów, ale i miłośników sztuki. W 36 widokach odnajdziemy także „Wielką falę w Kanagawie” – najsłynniejszą pracę Katsushiki Hokusaia i bardzo istotne dzieło dla światowej historii sztuki. 

Hokusai Katsushika , Czerwona Fudżi, ok. 1830, źrodło: Wikipedia

Dlaczego grafiki Hokusaia mogą osiągnąć tak duże kwoty, mimo ich dużego nakładu? Nie jest znana dokładna liczba wykonanych drzeworytów z cyklu „36 widoków na górę Fudżi”, jednak eksperci szacują, że odbitek samej „Wielkiej fali w Kanagawie” mogło powstać aż 8 tysięcy. Mimo tak dużej ilości pojedynczych grafik przetrwało ich niewiele, a te, które się zachowały, zwykle nie cieszą się dobrym stanem zachowania. Ceny grafik zależne są zatem od czasu powstania odbitki, stanu kolorystyki oraz ogólnej jakości i stanu zachowania. 

Dobrym przykładem wysokich cen ze względu na jakość dzieła, jest wspomniana sprzedaż „Wielkiej fali w Kanagawie” w 2023 roku na aukcji w ramach Asian Art Week w nowojorskim Christie’s. Drzeworyt został wylicytowany za rekordową kwotę 2,76 mln dolarów i został uznane za jeden z 20 najlepszych przykładów tego dzieła.

Hokusai Katsushika, grafiki z cyklu 36 widoków na górę Fudżi, źródło: Christie’s

Co ciekawe na cykl „36 widoków na górę Fudżi” został w późniejszych latach (1830-33) uzupełniony przez artystę o 10 dodatkowych widoków, które były odpowiedzią na niesamowity sukces tej serii. Zakup wszystkich 46 grafik w stanie bardzo dobrym, jest zadaniem jeszcze trudniejszym, niż zdobycie dobrze zachowanej „Wielkiej fali w Kanagawie”. Z tego powodu aukcja w Christie’s jest istotnym wydarzeniem na światowym rynku sztuki.

Choć proponowane przez dom aukcyjny drzeworyty różnią się jakością, a niektóre są późniejsze od innych, wciąż prezentują bardzo dobry stan zachowania. To także niezwykła okazja, aby po raz pierwszy, od ponad 20 lat wylicytować całą serię grafik. Ostatni kompletny zestaw 46 drzeworytów został sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s w 2002 roku za kwotę 1,48 mln dolarów.

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.