szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Lucio Fontana na aukcji w Sotheby’s. Czy padnie nowy rekord?

08.04.2024

Aktualności, Świat: aukcje

Już w maju w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku odbędzie się Contemporary Evening Auction, w której weźmie udział niezwykłe dzieło autorstwa Lucio Fontany. Eksperci rynku sztuki przewidują, że padnie nowy rekord za pracę tego artysty.

Lucio Fontana, Concetto spaziale, La fine di Dio, 1964 | źródło: Sotheby’s

Na majowej aukcji w Sotheby’s będzie można wylicytować pracę Concetto spaziale, La fine di Dio z 1964 roku. To wyjątkowe dzieło, ponieważ jest jedną z czterech realizacji w monochromatycznej, intensywnej żółci z serii La fine di Dio. Obrazy Lucio Fontany z cyklu La fine di Dio są wyjątkowo cenione przez środowisko artystyczne, a także pożądane przez kolekcjonerów. To zdecydowanie najdroższe dzieła artysty. La fine di Dio to wielkoformatowe płótna o nietypowym kształcie, przypominającym jajo. Monochromatyczne dzieła z cyklu powstały w kolorze różowym, zielonym, białym, czarnym czy rdzawym. Jednobarwne, obłe płótno wypełniają „agresywne” rozcięcia różnego rozmiaru, rozłożone nierównomiernie na płaszczyźnie. Sześć najdroższych dzieł Lucio Fontany sprzedanych na rynku międzynarodowym należy właśnie do serii La fine di Dio.

Lucio Fontana, Concetto spaziale, La fine di Dio, 1964 | źródło: Christie’s

Estymacja to 20-30 mln dolarów, najwyższa jak do tej pory, za dzieło tego artysty. Istnieje zatem duża szansa, iż na majowej aukcji padnie nowy rekord. Obecny rekord artysty także należy do dzieła Concetto spaziale, La Fine di Dio z tego samego roku. Praca została wylicytowana w 2015 roku w domu aukcyjnym Christie’s za kwotę ponad 29 mln dolarów. Rekordowy obraz to również żółte, monochromatyczne płótno; obie realizacje różnią się jednak umiejscowieniem i intensywnością rozcięć. Dzieło proponowane przez Sotheby’s wzięło jednak udział w retrospektywnej wystawie Lucio Fontany w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku w 2019 roku.

Dzieło przez ponad 20 lat należało do kolekcji Cindy and Howarda Rachofsky. Para zakupiła obraz w 2003 roku na aukcji w Sotheby’s w Londynie za kwotę 2,3 mln dolarów. Była to w tamtym czasie rekordowa cena za dzieło Lucio Fontany. Był to również istotny moment dla samych kolekcjonerów, dla których zakup obrazu Fontany rozpoczął w pewnym sensie ich międzynarodową kolekcję sztuki.

N.G

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

19.02.2024 / Aktualności, Ciekawostki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.