szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Kto był najlepiej sprzedającym się artystą współczesnym w 2023 roku?

16.04.2024

Aktualności, Analiza rynku sztuki

Według raportów najlepiej sprzedającym się współczesnym twórcą w 2023 roku nie był artysta, ale artystka! Dzieła Yayoi Kusamy, bo o niej mowa, zostały sprzedane na aukcjach w 2023 roku za kwotę 80,9 mln dolarów. To znaczący wzrost w porównaniu z 2022 rokiem, w którym prace artystki sprzedane na aukcjach osiągnęły kolektywnie sumę 62,4 mln dolarów.

Yayoi Kusama, The Spirits of the Pumpkins Descended into the Heavens, 2017, National Gallery of Australia, Canberra, Australia | źrodło: Wikipedia

Japońska twórczyni Yayoi Kusama jest uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych artystek. Mimo swojego wieku artystka ma bowiem 95 lat, Kusama wciąż poszukuje nowych form wyrazu, a jej ikoniczne dzieła zachwycają miłośników i miłośniczki sztuki na całym świecie. To, co najbardziej kojarzymy ze sztuką Yayoi Kusamy, to charakterystyczne kropki, które stały się jej podstawowym wzorem. Ujmują także instalacje świetlne, performance oraz wielkoformatowe rzeźby o kształcie dyni (również udekorowane kropkami).

W rankingu najlepiej sprzedających się artystów współczesnych na aukcjach w 2023 roku Kusama wyprzedziła wszystkich, a w szczególności Davida Hockneya, do którego rekord należał w 2022 roku. W tym czasie prace Hockneya osiągnęły na aukcjach kwotę 74,7 mln dolarów, co uczyniło z niego najdroższego współczesnego artystę na rynku sztuki w 2022 roku. W tym samym rankingu tuż za nim uplasowała się Yayoi Kusama z wynikiem 62,4 mln dolarów. W zestawieniu z 2023 roku David Hockney spadł na 2 miejsce, osiągając kwotę 50,3 mln dolarów, czyli niemal o 25 milionów niższą, niż w roku 2022.

David Hockney, Portret artysty (Basen z dwoma postaciami), 1972, źródło: Christie's

David Hockney, Portret artysty (Basen z dwoma postaciami), 1972, źródło: Christie’s

Najdroższym dziełem Yayoi Kusamy, sprzedanym w 2023 roku, był obraz „A Flower” z 2014 roku, wylicytowany za kwotę niespełna 10 milionów dolarów. To niezwykle ciekawy motyw, artystka eksplodowała go już w pierwszych latach swojej artystycznej kariery. To druga najwyższa kwota za dzieło tej artystki.

Na trzecim miejscu w rankingu, podobnie jak w 2022 roku, znalazł się japoński artysta Yoshitomo Nara. Artysta zajmuje się przede wszystkim rzeźbą i malarstwem, a jego niezadowolone, wielkogłowe postaci podbijają serca kolekcjonerów i kolekcjonerek. Suma sprzedaży prac artysty na aukcjach w 2023 roku wyniosła 36 milionów dolarów, to znacznie mniej niż w roku 2022, w którym kolektywna kwota to 49 mln dolarów. Mimo znaczącego spadku Yoshitomo Nara nie zmienił swojego miejsca w ranking. 

Poza podium, na miejscu czwartym odnajdziemy brytyjską malarkę Cecily Brown, z wynikiem 31,7 mln dolarów, oraz George Condo, którego dzieła osiągnęły na aukcjach w 2023 roku kwotę 29,5 mln dolarów.

N.G

 

 

fot. góra: Yayoi Kusama, Dots Obsession, 2013-2016, fot. M.Ahmadani | źródło:Wikipedia

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

02.02.2023 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Na deser

Jeden komentarz do “Kto był najlepiej sprzedającym się artystą współczesnym w 2023 roku?”

  1. Mieczysław

    Dzień dobry.Dlaczego SZTUKA zmieniła kurs z pięknych skojarzeń i artyzmu na biznes zaskakujący i porywający niewiadomo kogo? Pozdrawiam.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.