szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Wart 18 mln dolarów obraz Basquiata i Warhola trafi na aukcję.

17.04.2024

Aktualności, Świat: aukcje

Już w maju, w domu aukcyjnym Sotheby’s odbędzie się Contemporary Evening Auction, której dziełem przewodnim będzie obraz stworzony przy współpracy Andy’ego Warhola i Jeana-Michela Basquiata. Wielkoformatowy obraz Bez tytułu stworzony przez dwóch artystów pochodzi z 1984 roku, a jego wartość została oszacowana przez dom aukcyjny na 18 milionów dolarów. 

Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bruno Bischofberger and Fransesco Clemente, New York, 1984, fot. Galerie Bruno Bischofberger | źródło: Wikipedia

Warhol i Basquiat stworzyli wspólną serię dzieł w latach 1984-85. Prace z cyklu zostały w ostatnim czasie docenione przez kolekcjonerów i krytyków. Nie było tak jednak od początku. Kiedy artyści ujawnili w 1985 roku wynik swoich działań, wylała się na nich fala krytyki. Minęły lata, zanim środowisko artystyczne dostrzegło wyjątkową wartość historyczną i artystyczną w owych dziełach. Talent i wizja obu artystów zetknęły się w tej serii, a wynik współpracy to zupełnie nowa, indywidualna sztuka. Mamy tutaj do czynienia z ikonicznymi sitodrukami Warhola w towarzystwie niezwykle ekspresyjnych, dynamicznych i zróżnicowanych malarskich elementów Basquiata

Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bez tytułu, 1984 | źródło: Sotheby’s

Dowodem, a także wynikiem, zainteresowania kolaboracyjną twórczością obu artystów jest wystawa Basquiat x Warhol. Painting Four Hands, która odbyła się w 2023 roku w Fondation Louis Vuitton w Paryżu. Na ekspozycji zaprezentowano po raz pierwszy tak obszerną kolekcję dzieł z tej serii. 

To samo dzieło pojawiło się na aukcji w 2010 roku również w domu aukcyjnym Sotheby’s. W tamtym czasie osiągnęło kwotę 2,65 mln dolarów. Podczas tegorocznej wystawy, 14 lat później, dom aukcyjny wycenił dzieło na 18 milionów. Jeśli dzieło zostanie sprzedane za tę kwotę, będzie to prawie siedmiokrotny wzrost ceny w stosunku do poprzedniej aukcji. 

Rekord za obraz Basquiata i Warhola należy do obrazu, który został sprzedany w 2014 roku w domu aukcyjnym Phillips za 11,3 mln dolarów. Jeśli przewidywania są prawidłowe, w maju padnie nowy rekord za obraz tych artystów. 

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Basquiat na aukcji Christies

29.04.2021 / Magazyn, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.