szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Obraz Leonory Carrington może zostać sprzedany za rekordowe 18 mln

24.04.2024

Aktualności, Świat: aukcje

Obrazem przewodnim licytacji Modern Evening Auction, która odbędzie się już w 15 maja w nowojorskim Sotheby’s, będzie dzieło Leonory Carrington. Obraz „Les Distractions de Dagobert” z 1945 roku został okrzyknięty arcydziełem i może znacząco pobić dotychczasowy rekord artystki. 

Obraz „Les Distractions de Dagobert” pojawi się na aukcji w maju po raz pierwszy od prawie 30 lat. Eksperci Sotheby’s szacują wartość obrazu na 12 do 18 mln dolarów. Jeśli dzieło osiągnie najniższą przewidywaną kwotę, wciąż zostanie pobity rekord za pracę tej artystki. Aktualnie najdrożej sprzedanym obrazem Leonory Carrington jest „The Garden of Paracelsus” z 1957 roku, który został sprzedany również w Sotheby’s w Nowym Jorku w 2022 roku. Dzieło wylicytowano za 3,3 miliona dolarów. Jeśli podczas majowej aukcji padnie najwyższa szacunkowa kwota, będzie to niemal sześciokrotny wzrost w porównaniu z obecnym rekordem. 

Leonora Carrington, The Garden of Paracelsus,1957 | źródło: Sotheby’s

Wielu spodziewa się, że „Les Distractions de Dagobert” osiągnie najwyższą kwotę, ponieważ jest wyjątkowym obrazem w dorobku artystki. Dzieło zainspirowane twórczością Hieronima Boscha uznawane jest przez wielu za najważniejsze dzieło w dorobku Carrington. Kompozycja tego obrazu jest niezwykła. Zaskakuje symultanizm przedstawienia, kolorystyka, narracja, ale przede wszystkim sama wyobraźnia artystki. Praca odgrywa także ważną rolę w samym życiorysie twórczyni. Obraz został namalowany w 1945 roku, na krótko po przeprowadzce artystki z Europy do Meksyku. Dwa lata później był już prezentowany na jej indywidualnej wystawie w Galerii Pierre Matisse w Nowym Jorku. 

Sotheby’s określa to dzieło jako „największy kamień milowy w jej karierze artystycznej i ważny punkt zwrotny w surrealizmie”. Leonora Carrington to zdecydowanie kluczowa postać dla międzynarodowego surrealizmu. Była nie tylko wybitną artystką-indywidualistką, ale także świetną pisarką. Na zainteresowanie jej twórczością wpłynęła nie tylko większa widoczność artystek-surrealistek na międzynarodowych aukcjach. W 2022 roku 59. edycja Biennale w Wenecji zatytułowana „The Milk of Dreams” nawiązywała do książki autorstwa Carrington o tym samym tytule. W tym samym roku miała także miejsce wystawa „Surrealism and Magic: Enchanted Modernity” w Peggy Guggenheim Collection, w której wzięły udział liczne obrazy artystki. 

Obraz „Les Distractions de Dagobert” będzie można zobaczyć w Los Angeles od 17 do 19 kwietnia, następnie powędruje do Nowego Jorku, gdzie będzie dostępny do 3 maja.

N.G

fot.góra: Leonora Carrington, Les Distractions de Dagobert, 1945 | źrodło: Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

03.04.2024 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.