szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Frieze New York 2024

08.05.2024

Aktualności, Świat: wydarzenia

W dniach 1-5 maja 2024 odbyła się 12. edycja targów Frieze New York. To jedne z najważniejszych targów sztuki na świecie. Jakie światowe galerie sztuki brały udział w wydarzeniu? Jakie dzieła sprzedano za najwyższe kwoty? 

Targi sztuki Frieze miały swoją pierwszą odsłonę w 2003 roku w Londynie. Od tego czasu są jednymi z najbardziej wpływowych wydarzeń związanych ze sztuką współczesną na świecie. Od 2012 roku odbywają się także w Nowym Jorku, a o ich popularności może świadczyć zeszłoroczna sprzedaż wszystkich biletów na to wydarzenie. 

WYSTAWCY I UCZESTNICY 

Frieze New York zakończyły się na chwilę przed rozpoczęciem kolejnego wpływowego wydarzenia, jakim są targi TEFAF New York, które będą miały miejsce między 10 a 14 maja 2024 roku. Podczas tegorocznej edycji Frieze New York odwiedziło ponad 25 tys. zwiedzających z 66 krajów. W wydarzeniu wzięło udział także 135 lokalnych i międzynarodowych instytucji i muzeów, m.in. Whitney Museum of American Art, Tate Modern czy Muzeum Guggenheima. 

 Z kolei wśród wystawców znalazło się 68 galerii z 25 krajów. W targach wzięła udział silna reprezentacja lokalnych, nowojorskich galerii. Ponad połowa tegorocznych wystawców ma swoje siedziby w Nowym Jorku, wśród nich znaleźli się między innymi: Hauser & Wirth, Pace Gallery, David Zwirner, Gagosian, 303 Gallery,  Alexander Gray Associates, Karma czy Andrew Kreps Gallery. W targach uczestniczyły licznie także galerie międzynarodowe, takie jak Fortes D’Aloia & Gabriel, Xavier Hufkens, Gallery Hyundai, Kurimanzutto, Massimodecarlo, Victoria Miro, Silverlens, Sprüth Magers oraz Stevenson.

SEKCJA FOCUS 

Targi Frieze New York co roku starają się połączyć czołowe, światowe galerie sztuki z młodymi galeriami, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 12 lat. Z potrzeby prezentacji i wyróżnienia tego typu galerii powstał sektor „Focus”, w którym co roku pokazywane są instytucje skupiające się na nieznanych lub wschodzących artystach i artystkach. W tym sektorze zaprezentowanych zostało 11 galerii, w tym cztery, które po raz pierwszy wzięły udział w wydarzeniu — Central Galeria, Kapp Kapp, Madragoa i Patron. Debiutującej galerii Madragoa została przyznana nagroda Focus Stand Prize za prezentację prac Sary Chang Yan. 

Madragoa, Focus Stand Prize, Frieze New York 2024, fot. Casey Kelbaugh, dzięki uprzejmości Frieze i CKA

CZY PADŁY NOWE REKORDY?

Doris Salcedo, Untitled, 1992 | źródło: Phillips

Jednym z najbardziej emocjonujących aspektów towarzyszący targom sztuki są wyniki sprzedaży. Z niecierpliwością wyczekujemy podsumowań targów z nadzieją na nowe, ciekawe rekordy. Podczas tegorocznej edycji Frieze New York rekord należał do galerii White Cube, która sprzedała pracę „Disremembered XIV” z 2014 roku autorstwa Doris Salcedo za 1 milion dolarów. Aktualny rekord aukcyjny za pracę artystki to 655 tys. dolarów za pracę „Untitled” z 1992 roku sprzedaną w domu aukcyjnym Phillips w 2015 roku. Doris Salcedo to kolumbijska artystka wizualna, rzeźbiarka i twórczyni instalacji. W swoich pracach porusza przede wszystkim zagadnienia związane ze swoim pochodzeniem i sytuacją polityczną swojego kraju. Jej sztuka jest jednak przy tym uniwersalna, opowiada o stracie, cierpieniu i traumie.  

NAJDROŻSZE DZIEŁA

W tej samej galerii zostało sprzedane także dzieło Eda Clarka „Yin and Yang” Z 1989 roku za kwotę 800 tys. dolarów. Cena nie przekroczyła jednak aktualnego rekordu, który został pobity w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku, gdzie dzieło artysty zostało wylicytowane za ponad 1 mln dolarów. Drugie najdroższe dzieło na targach Frieze New York sprzedało się w galerii Hauser & Wirth. Drugie miejsce zajęło także dzieło Ed Clarka sprzedane za kwotę 850 tys. dolarów i było najdrożej sprzedanym obiektem pierwszego dnia targów. Na trzecim miejscu uplasowała się rzeźba Tony’ego Cragga o wartości 782 000 dolarów. Podobną kwotę osiągną obraz Henry’ego Taylora, który został zakupiony za 750 tys. dolarów. Choć wśród najdroższych dzieł tegorocznej edycji królują raczej obrazy, nie brakowało imponujących wyników sprzedaży realizacji przestrzennych. 

Warto wyróżnić także 303 Gallery, w której sprzedano rzeźbę polskiej artystki Alicji Kwade za niespełna 100 tys. dolarów. Podczas tegorocznej edycji tylko raz została przekroczona kwota miliona dolarów. Podczas poprzedniej odsłony Frieze New York najdrożej sprzedanym dziełem był obraz Jacka Whittena, który osiągnął sumę ponad 2,5 mln dolarów.

Natalia Gaj

 

 

fot. góra: Gagosian, Frieze New York 2024, fot. Casey Kelbaugh, dzięki uprzejmości Frieze i CKA

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Art Basel Miami Beach 2023

15.01.2024 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Dla kolekcjonerów, Kolekcjonowanie, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.