szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Nowy rekord: dzieło Warhola i Basquiata sprzedane za 19,4 mln dolarów

14.05.2024

Aktualności, Świat: aukcje

Wczoraj, 13 maja, odbyła się Contemporary Evening Auction w domu aukcyjnym Sotheby’s, której dziełem przewodnim był obraz dwóch artystów — Andy’ego Warhola i Jeana-Michela Basquiata. Dzieło „Bez tytułu” z 1984 roku zostało sprzedane za 19,4 mln dolarów, ustanawiając tym samym nowy rekord. Jakie inne dzieła zostały sprzedane na wiosennej aukcji? Czy padły nowe rekordy? 

Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bez tytułu, 1984 | źródło: Sotheby’s

Rekordowy obraz pochodzi z serii, nad którą dwa artyści pracowali wspólnie w latach 1984-1985. W ostatnim czasie dzieła z tego cyklu zostały docenione przez środowisko artystyczne. Obraz łączy w sobie ekspresjonistyczne elementy Basquiata z sitodrukami Andy’ego Warhola.  Monumentalny obraz liczący niespełna 4 metry długości i ponad 3 metry szerokości został wyceniony przez dom aukcyjny na 18 milionów dolarów. Wczorajszy wynik przekroczył estymację, co wbrew pozorom nie zdarza się ostatnio na globalnym rynku tak często. To samo dzieło pojawiło się na aukcji w 2010 roku również w domu aukcyjnym Sotheby’s. W tamtym czasie osiągnęło kwotę 2,65 mln dolarów.

Lucio Fontana, Concetto spaziale, La fine di Dio, 1964 | źródło: Sotheby’s 

 

Dotychczasowy rekord za dzieło Andy’ego Warhola i  Jeana-Michela Basquiata został pobity 10 lat temu w domu aukcyjnym Phillips. Wylicytowany został wtedy obraz „Zenith” z 1985 roku, który został sprzedany za kwotę 11,37 mln dolarów. 

W Contemporary Evening Auction wzięły udział także inne, ikoniczne dzieła. Został pobity rekord za dzieło niedawno zmarłej artystki Faith Ringgold. Praca „Dinner at Gertrude Stein’s: The French Collection Part II, #10” z 1991 roku osiągnęła kwotę 1,5 mln dolarów. Na licytacji pojawiły się także 4 obrazy Joan Mitchell, cena żadnego z nich nie przekroczyła aktualnego rekordu. Dzieło Lucio Fontany z 1964 roku „Concetto spaziale, La fine di Dio”, choć miało szansę na pobicie rekordu, zostało sprzedane za niespełna 23 miliony dolarów. Najdroższa realizacja tego artysty została sprzedana w 2015 roku za kwotę ponad 29 mln dolarów. 

N.G

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

17.04.2024 / Aktualności, Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.