szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

,,Seans z Żubrem’’ – Bank Pekao zaprasza na kino plenerowe

16.05.2024

Aktualności, Polska: wydarzenia

Już w najbliższą sobotę (18 maja) w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów. To wyjątkowe wydarzenie, które raz w roku pozwala turystom i miłośnikom sztuki na zwiedzanie instytucji kultury w całej Polsce w późnych godzinach popołudniowych, wieczornych, a nawet nocnych. Inicjatywie towarzyszy szereg wydarzeń dodatkowych, a placówki prywatne i publiczne biorące w niej udział można odwiedzać w niestandardowych godzinach za darmo. W wydarzeniu uczestniczy także Bank Pekao S.A., który wspólnie z warszawską Akademią Sztuk Pięknych przygotował kino plenerowe. Jakie filmy będzie można obejrzeć podczas wydarzenia?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Bank Pekao znany jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury i sztuki. Jeszcze w marcu została rozstrzygnięta 2. edycja konkursu PEKAO ART_stories, w którym wzięło udział aż 1269 artystów i artystek. Poza konkursami artystycznymi Bank Pekao może pochwalić się także cyklem „Akademia sztuki”, w ramach którego produkowane są edukacyjno- informacyjne filmy dotyczące kolekcji banku.

Produkcja filmu „Barwy światła”. Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie, fot. Bank Pekao S.A

Już w tę sobotę będzie można je zobaczyć na dużym ekranie. Podczas Nocy Muzeów, na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Bank Pekao zaprezentuje swoje filmy w kinie plenerowym. Odwiedzający będą mogli wypocząć pomiędzy wystawami podczas wyjątkowego seansu. Dostępne będą również wygodne leżaki. Kinowy maraton nie będzie tym samym bez popcornu, dlatego organizatorzy przygotowali dla widzów iście filmową przekąskę. Filmy będą wyświetlane w seriach od godz.2o:00 do 23:00.Podczas projekcji zobaczymy pięć produkcji poświęconych artystom i dziełom, które są związane z propagującą sztukę działalnością banku. Niektóre z obiektów należą także do kolekcji Banku Pekao S.A. Jakie filmy zaprezentuje Bank Pekao?

„Wyspiański w Londynie”, „Barwy Światła” i „Rytm materii”

„Wyspiański w Londynie” to pierwszy film z cyklu „Akademia sztuki”. Produkcja związana jest z wystawą „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, na której zaprezentowano „Bratki” Stanisława Wyspiańskiego, które należą do kolekcji banku. Film przybliża sztukę artysty i jego losy w kontekście wspomnianego dzieła. Z kolei realizacja „Barwy Światła” skupia się na postaci Józefa Mehoffera i jego związku z Krakowem. Na filmie, historyk sztuki, doktor Paweł Ignaczak zabiera nas w podróż po Krakowie śladami artysty. Dzięki filmowi odwiedzimy Pracownię i Muzeum Witrażu czy reprezentacyjną klatkę schodową w siedzibie Banku Pekao S.A. przy ul. Szpitalnej, którą zdobią witraże „Alegoria oszczędności” oraz „Suae quisque faber fortunae”.

Produkcja filmu „Barwy światła”, witraż autorstwa Józefa Mehoffera zdobiący reprezentacyjną klatkę schodową siedziby banku przy ul. Szpitalnej w Krakowie, fot. Bank Pekao S.A.

W filmie „Rytm materii” przyjrzymy się dziełom i sylwetce prof. Adama Myjaka — rzeźbiarza, który jest autorem rzeźby „Żubr”, będącego symbolem Banku Pekao S.A. W swojej ponad 50-letniej pracy artystycznej prof. Myjak stworzył wiele pomników w Polsce i za granicą. W swoim dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Laureat licznych nagród i wyróżnień. W 2005 roku za zasługi dla polskiej kultury otrzymał złoty medal Gloria Artis. Prof. Adam Myjak szczególnie upodobał sobie rzeźbienie ludzkich twarzy, głów oraz torsów. Powstałe rzeźby są wszelakiej wielkości, wykonane z różnego rodzaju materiałów (metalu, kamienia, a nawet z porcelany), przedstawiają cały wachlarz emocji i ludzkie niedoskonałości.

„Było pięknie”

Kolejnym filmem, który będzie można obejrzeć podczas Nocy Muzeów, jest „Było pięknie” – przenoszący nas w niezwykły świat życia i twórczości Franciszka Maśluszczaka. Maśluszczak to współczesny artysta, który zajmuje się nie tylko malarstwem, ale również grafiką i rysunkiem. Twórca brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą. Jego dzieła znajdują się między innymi w polskich Muzeach Narodowych czy w Tokio i Gandawie. W swojej twórczości Franciszek Maśluszczak skupia się przede wszystkim na przyrodzie i człowieku. Jego baśniowe, w pewnym sensie surrealistyczne, dzieła zachwycają kolorystyką, kompozycją i narracją. Tego stylu nie da się pomylić z żadnym innym!

Franciszek Maśluszczak

Franciszek Maśluszczak, produkcja filmu „Było pięknie”, fot. Bank Pekao S.A.

„Okiem liryka”

„Okiem liryka” to realizacja dla miłośników historyzmu i malarstwa batalistycznego. Dowiemy się z niej najciekawszych informacji związanych ze sztuką Wojciecha Kossaka, w szczególności monumentalnym malarstwem panoram. Artysta stworzył nie tylko ikoniczną panoramę „Bitwa pod Racławicami”. To właśnie z „Bitwą pod piramidami” wiążą się najciekawsze historie. Fragment tego wielkoformatowego obrazu należy teraz do kolekcji banku i to właśnie jemu poświęcona jest część filmu.

Produkcja filmu „Okiem liryka”, fragmenty panoramy „Bitwa pod piramidami”, fot. Armando Alvarado

Na kino plenerowe zapraszamy już 18 maja od godz. 20:00. Wydarzenie odbędzie się terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.