szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord za obraz Leonory Carrington pobity dziewięciokrotnie!

22.05.2024

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Międzynarodowy rynek sztuki rozbudził się w tym roku na dobre. Za nami już pierwsze zaskakujące rekordy; prawie nie nadążamy ze śledzeniem ciekawych dzieł, które zapowiadane są na aukcjach. Emocje na rynku sztuki zdecydowanie podkręcił ostatni, dziewięciokrotny rekord. 15 maja, podczas Modern Evening Auction w nowojorskim Sotheby’s pobito dotychczasowy rekordy Leonory Carrington. Obraz „Les Distractions de Dagobert”, którego wartość szacowano na 18 mln dolarów, został sprzedany za kwotę 28,5 miliona dolarów. 

Leonora Carrington, Les Distractions de Dagobert, 1945 | źrodło: Sotheby’s

Podczas intensywnej, dziesięciominutowej licytacji ustanowiono najnowszy rekord za pracę artystki. Poprzednie najdroższe dzieło,  „The Garden of Paracelsus”  z 1957 roku, zostało zakupione w 2022 roku na aukcji w Sotheby’s za 3,3 mln dolarów. „Les Distractions de Dagobert” pobił zatem ten rekord niemal dziewięciokrotnie! Obraz pochodzi z amerykańskiej kolekcji prywatnej i pojawił się na aukcji po raz pierwszy od niemal 30 lat. Ostatnią akcją, w której dzieło „Les Distractions de Dagobert” wzięło udział, była licytacja w nowojorskim Sotheby’s 21 listopada 1995 roku. 

Leonora Carrington, The Garden of Paracelsus,1957 | źródło: Sotheby’s

Rekordowe dzieło Leonory Carrington doceniane jest nie tylko przez krytyków i specjalistów rynku sztuki, ale i historyków sztuki. Przez wielu określane jest mianem najbardziej przełomowej realizacji w karierze artystki. Obraz wypełniają iście magiczne i baśniowe stworzenia w kompozycji symultanicznej. Widzimy bajkowego króla na pojeździe z głową konia ciągniętego przez dziecko, czarodziejski, piekielny zakątek pełen ognia, miasto jakby wydrążone w kamieniu. „Les Distractions de Dagobert”  to obiekt pełen symboliki i metafor. Nie brakuje tutaj nawiązań do późnośredniowiecznego mistrza Hieronima Boscha. Bez trudu odnajdziemy tutaj inspiracje choćby „Ogrodem rozkoszy ziemskich”, który artystka miała okazję podziwiać i studiować podczas swojego pobytu w Madrycie. Niektóre motywy pojawiają się także w prozie artystki. Obraz został namalowany w 1945 roku, na krótko po przeprowadzce artystki z Europy do Meksyku. Dwa lata później był już prezentowany na jej indywidualnej wystawie w Galerii Pierre Matisse w Nowym Jorku.

 

Leonora Carrington, Who art thou, White Face?, 1959 | źródło: Sotheby’s

Warto wspomnieć, że w tej samej aukcji brał udział inny obraz Leonory Carrington. „Who art thou, White Face?” to obraz olejny namalowany w 1959 roku. Monochromatyczna wręcz kompozycja przedstawia magiczną istotę złożoną z elementów ciał różnych zwierząt. To zdecydowanie jeden z ulubionych motywów Carrington, zarówno w sztuce, jak i literaturze. Dzieło nie pobiło jednak poprzedniego rekordu i zostało sprzedane za kwotę 2,48 mln dolarów. 

Najdroższym obrazem tej aukcji okazało się jednak dzieło Claude’a Moneta „Meules à Giverny” z 1893 roku, które osiągnęło kwotę niespełna 35 mln dolarów, drugie miejsce zajął rekordowy obraz Leonory Carrington. Mimo że to dzieło Moneta było najdrożej sprzedanym dziełem na tej aukcji, cena nie robi wrażenia w porównaniu z rekordowymi pracami tego artysty. 

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

14.05.2024 / Aktualności, Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.