Ruszył nabór do programu mentorskiego dla artystów OP_YOUNG
29.05.2024
Aktualności, Polska: wydarzenia
Jeszcze do 16 lipca młode artystki i artyści związani z obszarem Dolnego Śląska mogą wysyłać zgłoszenia do piątej edycji programu mentorskiego OP_YOUNG. Konkurs skierowany jest do osób artystycznych, które nie przekroczyły 35 roku życia. Na laureatów i laureatki czekają m.in. atrakcyjne nagrody pieniężne, wystawa w siedzibie OP ENHEIM czy miesięczny pobyt w Domu Rezydencyjnym.
PROGRAM MENTORSKI OP_YOUNG
Przedsięwzięcie skierowane do młodych osób artystycznych zostało zainicjowane jeszcze w 2020 roku przez ówczesną dyrektorkę OP ENHEIM – Kamę Wróbel. Inicjatywa skupia się na promowaniu talentów z Dolnego Śląska, aktywizując lokalne środowisko artystyczne. Program wprowadza młodych twórców i twórczynie w obszary dyskusji krytycznej i artystycznej dotyczącej zarówno regionu, jak i kraju. W tym roku działania będą wspierane przez mecenat berlińskiej kancelarii adwokackiej i notarialnej GENTZ.
Udział w programie stanowi niepowtarzalną szansę dla artystów działających w różnych mediach i wykorzystujących eksperymentalne formy sztuki. Mają okazję zaprezentować swoją twórczość w instytucji, gdzie gościły dzieła m.in. Mirosława Bałki, Jeana-Michela Basquiata, Davida Hockney’a, Dominika Lejmana, Angeliki Markul czy Andy’ego Warhola. Mogą także zorganizować wydarzenie towarzyszące wystawie w przestrzeni OP ENHEIM.
WSPARCIE W ROZWOJU ARTYSTYCZNEJ KARIERY
OP ENHEIM pragnie aktywnie wspierać rozwój młodych twórców. Do tej pory instytucja nagrodziła już 10 osób i przyznała 5 wyróżnień. Wszystkie wyłonione w konkursie realizacje były prezentowane w przestrzeni galerii, a niektóre z nich trafiły do kolekcji OP ENHEIM. Zwycięzcy i zwyciężczynie mogą liczyć na wystawę w siedzibie Galerii OP ENHEIM wraz z pełnym opracowaniem kuratorskim i promocją w renomowanych magazynach o sztuce. Na laureatów i laureatki czeka także indywidualna ścieżka mentorska, miesięczny pobyt w Domu Rezydencyjnym OP ENHEIM w Tarczynie koło Wlenia i prezentacja prac w przestrzeni miejskiej Wrocławia na nośnikach CTL. Ponadto osoby artystyczne mogą zdobyć nagrody pieniężne w wysokości od 8 do 2,5 tys. złotych. Istnieje także możliwość otrzymania Nagrody Specjalnej – sprzedaży pracy do kolekcji OP ENHEIM.
Program mentorski trwający wiele miesięcy nie tylko zapewnia specjalistyczne wsparcie kuratora i producenta przy organizacji wystawy, ale również pomaga młodym artystkom i artystom zrozumieć rynek sztuki oraz odpowiednio pokierować swoją karierą, przedstawiając im przykłady dobrych praktyk.
Kampania reklamowa na nośnikach CTL w centrum Wrocławia oraz promocja wystawy w uznanych magazynach o sztuce i w mediach społecznościowych, przyczyniają się do widoczności artystów i artystek. Oprócz tego, mają oni możliwość poznania działania instytucji kultury od środka, a także zbudowania sieci wartościowych kontaktów.
OP_ENHEIM
Organizatorem konkursy jest OP ENHEIM. Instytucja została powołana w roku 2018, z inicjatywy Violi Wojnowski, po gruntownej konserwatorskiej rewitalizacji, w barokowej kamienicy powstała niezależna i dynamiczna instytucja, która stanowi jedno z najważniejszych miejsc poświęconych sztuce i kulturze we Wrocławiu.
W Galerii zlokalizowanej przy wrocławskim rynku odbywają się nie tylko wystawy sztuki współczesnej, ale także koncerty, spotkania literackie, warsztaty, konferencje czy działania performatywne. Program instytucji skupia się na przestrzeniach dialogu i artystycznej kreacji, a sama historia kamienicy Oppenheimów stanowi inspirację do refleksji i programowych działań pielęgnujących pamięć o miejscu.
Zgłoszenia: 24.05 – 16.07.2024, godz. 23:59
Wypełnij formularz zgłoszeniowy
Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego