szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„U źródła prawdy” Jacka Malczewskiego na aukcji

10.06.2024

Aktualności, Polska: aukcje

Już w ten czwartek (13 czerwca) odbędzie się aukcja wyjątkowego obrazu „U źródła prawdy” pędzla Jacka Malczewskiego. Dzieło weźmie udział w aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” w domu aukcyjnym DESA Unicum. To zdecydowanie najdroższy obiekt wśród biorących udział w aukcji. Czy możemy spodziewać się rekordu?

Jacek Malczewski, U źródeł prawdy, malarstwo Jacka Malczewskiego

Jacek Malczewski, U źródła prawdy, 1909 | źródło: DESA Unicum

Obraz wiodący nadchodzącej licytacji jest jednym z czterech dzieł Jacka Malczewskiego, które biorą w niej udział. Oprócz obrazu olejnego „U źródła prawdy” z 1909 roku będzie można zdobyć inne obrazy autorstwa Malczewskiego – „Krajobraz z jeźdźcem na koniu”, „Portret Antoniego Goetz-Okocimskiego” i „Dziewczyna w czerwonych koralach na ganku w Lusławicach”. Spośród czterech kompozycji mistrza, dzieło przewodnie wyróżnia się nie tylko warstwą symboliczną i intrygującą historią, ale jest także najciekawsze pod względem formalnym.

Jacek Malczewski w swojej sztuce niejednokrotnie wykorzystywał motywy źródła i studni, który obecny jest w dziele „U źródła prawdy”. Omawiany obraz powstał w momencie, kiedy artysta zaczyna rozwijać swój nowy cykl „Zatrutej studni”. Twórca jednak nigdy nie wyjaśnił znaczenia i symbolicznych konotacji tego motywu. Jak czytamy w katalogu aukcyjnym „Lucjan Rydel […] postrzegał studnię jako symbol polityczny i odnosił ją do fatum ciążącego nad Polską. Pokolenie to, od lat pijące wodę zatrutą przez, jak nazwał ją Rydel, Złą Upiorzycę, czy też Chimerę, popadło w letarg i pozostało bezczynne”. Poeta odczytywał źródło jako symbol patriotyczny, którymi zresztą inkrustowane jest malarstwo Malczewskiego. Jedynym jednak pewnym symbolicznie elementem, jest mężczyzna prowadzący Pegaza, którego możemy dostrzec w lewym górnym narożu kompozycji. „Szary płaszcz mężczyzny przypomina wojskowy szynel, wielokrotnie wykorzystywany przez Malczewskiego jako symbol niewoli Polaków” – wyjaśniają autorzy katalogu.

Dom aukcyjny oszacował wartość dzieła na 7 mln złotych. Jaką kwotę osiągnie na licytacji? Rekordowym obrazem wciąż jest „Rzeczywistość” z 1908 roku, sprzedany 8 grudnia 2022 roku za kwotę 20,4 mln złotych. Aby płótno „U źródeł prawdy” osiągnęło rekord aukcyjny za obraz Jacka Malczewskiego, dzieło musiałoby zostać sprzedane za trzykrotność najwyższej estymacji.

N.G

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Malczewski rekord 20 mln

09.12.2022 / Aktualności, Polska: aukcje, Rekordy aukcyjne

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.