Na początku czerwca szczecińska Willa Lentza wydała wyjątkową publikację. „Kolekcja Doeringów” pióra dr. Dariusza Kacprzaka to pierwszy katalog obejmujący dzieła zgromadzone przez Wilhelma i Fridę Doeringów w Willi Lentza. Jakie skarby skrywają owe zbiory?
Właściciele kolekcji mieszkali w Willi Lentza na początku XX wieku i to właśnie oni byli odpowiedzialni za modernizację pierwotnego wnętrza. Poza instalacją systemu centralnego ogrzewania i urządzeniem nowoczesnej łazienki, zgodnej z ówczesnymi trendami, stworzyli w piwnicy skarbiec, w którym zgromadzono najcenniejsze obiekty z kolekcji. Willa ówczesnych właścicieli wypełniona była wartościowymi obrazami, rzeźbami, grafikami i innymi wybitnymi dziełami sztuki.
Publikacja jest wynikiem wieloletnich badań dr. Dariusza Kacprzaka, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie ds. naukowych. Autor katalogu stanął przed niezwykle trudnym zadaniem, polegającym na odtworzeniu, a następnie opracowaniu zbiorów Fridy i Wilhelma Doeringów. Kolekcja zgromadzona przez małżeństwo została rozproszona w trakcie II Wojny Światowej, co znacznie komplikowało poszukiwania autora.
Obszerną publikację, liczącą niemal 500 stron, wypełniają interesujące, archiwalne zdjęcia wnętrz. Nie brakuje także biografii Fridy i Wilhelma Doeringów. Główną część publikacji stanowi jednak okazały katalog, który opisuje nie tylko podstawowe zagadnienia związane z dziełami, takie jak tytuł, autor czy rok powstania, ale także przedstawia obecnych właścicieli, bibliografię i archiwalia.
„Zgromadzone przez Fridę i Wilhelma Doeringów dzieła w wyniku działań i skutków II wojny światowej uległy rozproszeniu i rozmaitym przemieszczeniom, a także zmieniły swój status własnościowy. Obecna publikacja, będąca pierwszą próbą rekonstrukcji kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów, dokumentuje niegdysiejsze szczecińskie zasoby artystyczne oraz wpisuje je na kolekcjonerską mapę Europy. Stanowi, jak się wydaje, istotny przyczynek do badań szczecińskiego kolekcjonerstwa i muzealnictwa. Jest także rodzajem przewodnika po malarstwie niemieckim drugiej połowy XIX i początku XX wiek przedstawiając reprezentatywny obraz aspiracji artystów wyrosłych w duchu monachijskiego późnego realizmu, podążających w kierunku modernizmu nadającego ton berlińskiej scenie artystycznej” – tłumaczy Dariusz Kacprzak we wstępie do publikacji.
Co ciekawe, historia kolekcjonerów była inspiracją dla powstania wyprodukowanego przez Willę Lentza spektaklu „Frida. Kolekcjonerka z Westendu”. Produkcja to monodram w wykonaniu Olgi Adamskiej, który odkrywa wrażliwą i liryczną stronę Fridy Doering.
Publikację można nabyć w Willi Lentza, księgarniach Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz księgarniach online. Niebawem będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z dr. Dariuszem Kacprzakiem.
N.G