Z Warszawy do Poznania, czyli o nowych dziełach w poznańskim muzeum
25.07.2024
Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska
19 lipca bieżącego roku została otwarta nowa, odświeżona Galeria Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycja po ponad 20 latach, zyskała nowy wygląd, układ, a także narrację. Ponadto uzupełniono ją o dodatkowe obiekty, zarówno te zakupione przez samo Muzeum Narodowe w Poznaniu, jak i prace pozyskane jako depozyt. W taki właśnie sposób dzieła ze zbiorów Banku Pekao S. A. zasiliły stałą ekspozycję instytucji. Co nowego zobaczymy na wystawie i jakie eksponaty z bankowej kolekcji możemy na niej podziwiać?
MATERIAŁ PARTNERSKI
Wystawa dostosowana do odbiorcy
Nowa aranżacja wystawy w Galerii Sztuki Polskiej przeprowadza nas przez dzieje sztuki polskiej od okresu oświecenia do współczesności. Zarówno polski, jak i zagraniczny odbiorca ma możliwość zapoznania się z najwybitniejszymi dziełami polskich artystów i artystek z różnych epok. Daje to całościowy i wielowymiarowy ogląd na rozwój i historię naszej rodzimej sztuki. Sale muzeum podzielone zostały zgodnie z epokami, a także tendencjami i nurtami. Nowa narracja i organizacja przestrzeni wystawienniczej to elementy, których celem jest umożliwienie widzom swobodnego odkrywania wystawy. Odbiorca może wybrać kierunek zwiedzania, a ekspozycja poprzez swój układ spełnia ową funkcję. Zrezygnowano z niektórych podziałów wnętrza, dzięki czemu powstała przestrzeń na prezentację większych instalacji i rzeźb, w tym pełnoplastycznych, które przeznaczone są do podziwiania z każdej strony. Teraz odbiorca może obejść cały obiekt i dokładnie przyjrzeć się detalom, które wcześniej mogły być trudniej dostępne. Zmiana specyfiki wystawy pozwoliła na osadzenie wielu dzieł w zupełnie nowym kontekście, co wyodrębniło nie tylko ich walory estetyczne, ale również uwypukliło nowe, wcześniej niedostrzegane wątki i motywy.
Jednak obecna odsłona wystawy stałej w Muzeum Narodowym w Poznaniu to nie tylko odmienna kompozycja przestrzeni. Podczas remontu zastosowano inne rozwiązania architektoniczne, wymieniono okna i wykorzystano nowoczesną kolorystykę, która optycznie powiększa i harmonizuje wnętrze ekspozycyjne. Równocześnie wiele prac zyskało nowe ramy — ich wpływ na estetykę dzieła jest nieoceniony.
Nowe eksponaty i nieznane dzieła
Aranżacja, udogodnienia i nietuzinkowe podejście kuratorskie to połowa sukcesu wystawy. Jednak w muzeum, to właśnie eksponaty interesują nas najbardziej. Dla wszystkich, którzy dobrze znają kolekcję Muzeum Narodowego w Poznaniu, aktualna ekspozycja może być zaskoczeniem. Choć wciąż zobaczymy na niej dużą część elementów z pierwotnej wystawy, zadziwią nas dzieła, które wcześniej nie były prezentowane lub niedawno uzupełniły zbiory instytucji. W salach muzealnych pojawiły się nowo zakupione obiekty, obrazy należące do Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, a także prace, które od lat były przechowywane w magazynach, czy też obiekty przekazane w depozycie ze zbiorów Banku Pekao. Galerię Sztuki Polskiej zasiliły również dzieła po zabiegach konserwatorskich, które nie były wcześniej pokazywane. Wśród nich znajdują się prace takich artystów i artystek jak: Anna Bilińska, Konstanty Laszczka, Zofia Stryjeńska czy Józef Gosławski.
Ciekawostką nowej aranżacji jest możliwość zobaczenia ikonicznego już dziś, dwustronnego dzieła Andrzeja Wróblewskiego „Treść uczuciowa rewolucji” z obu stron. Praca składa się z przeciętego na pół płótna, gdzie na odwrocie widnieją dwie kompozycje figuratywne „Partyzantów” oraz „Dworzec na Ziemiach odzyskanych”. W części, która została poświęcona sztuce polskiej XX wieku, również zobaczymy obiekty dotąd niepokazywane, autorstwa m.in.: Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy Erny Rosenstein.
Obrazy przekazane w ramach depozytu
Bank Pekao przekazał w depozycie Muzeum Narodowemu w Poznaniu 20 obrazów, które uzupełniły ekspozycję. Udostępnienie obiektów pozwala na zaznajomienie się z nimi szerszej publiczności. Galerię Sztuki Polskiej dopełniły w ramach depozytu między innymi obrazy Stanisława Kamockiego — małopolskiego pejzażysty, grafika i malarza. Artysta tworzył na przełomie XIX i XX wieku, a jego dzieła to przede wszystkim małopolskie widoki, Tatry i okolice Krakowa. Nietuzinkowa kolorystyka i gest malarski zachwycą nawet najbardziej krytycznych odbiorców.
„Cieszę się, że jako bank mamy możliwość przekazania do depozytu Muzeum Narodowego w Poznaniu obrazów mistrzów polskiego malarstwa. Dzieła Jana Nepomucena Głowackiego, Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, czy też prace mniejszego formatu stworzone przez Stanisława Kamockiego, wzbogacą nowo otwartą kolekcję sztuki polskiej. Dzięki Muzeum Narodowemu w Poznaniu obrazy te zostaną udostępnione szerszej publiczności. Mam nadzieję, że zachwycą one niejednego miłośnika sztuki” – wyjaśnia Jorge Sánchez Klosiński, p.o. Dyrektora Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.
W Galerii Sztuki Polskiej nie mogło zabraknąć prac wspomnianego już Juliana Fałata. To jeden z najbardziej emblematycznych artystów polskich spod znaku pejzażu i realizmu. Poza malarstwem pejzażowym zajmował się malarstwem historycznym i portretowym. Intryguje przede wszystkim jego wrażliwość na ludzkie emocje, ale i barwy, światło oraz i nastrój krajobrazu. Realizm spokojnego, harmonijnego i cichego obrazu oraz precyzyjne pismo malarskie Juliana Fałata sprawiają, że jego twórczość wciąż budzi podziw.
Bank, który wspiera sztukę
Bank Pekao od lat wspiera polską kulturę i sztukę. W swoich zasobach posiada m.in. prace wybitnych polskich artystów i artystek, takich jak: Julian Fałat, Bożenna Biskupska, Jerzy Nowosielski, Stanisław Wyspiański czy Wojciech Kossak. Kolekcja zawiera eksponaty autorstwa klasyków, jak i twórców współczesnych. Co ciekawe zbiory sztuk wizualnych uzupełniają rzeźby i elementy sztuki użytkowej z XIX i XX wieku. Część z tych prac możemy oglądać obecnie nie tylko w Muzeum Narodowym w Poznaniu, ale i w funkcjonującej od 2021 roku wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. To właśnie tam zobaczymy część zdigitalizowanych dzieł z bankowej kolekcji.
Kolejnym działaniem na rzecz popularyzacji sztuki i edukacji jest cykl filmów, które powstaływe współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Filmy skupiają się na artystach lub wyjątkowych dziełach ze zbioru banku, wyjaśniają ich historię i genezę. Do tej pory zrealizowano kilka filmów, poświęconych zarówno artystom współczesnym, jak i klasykom historii sztuki. Dla przykładu, produkcja „Barwy Światła” skupia się na postaci Józefa Mehoffera i jego związku z Krakowem, z kolei w filmie „Rytm materii” przyjrzymy się dziełom i sylwetce prof. Adama Myjaka — rzeźbiarza, który jest autorem rzeźby „Żubr”, będącego symbolem Banku Pekao S.A. Powstałe produkcje można zobaczyć bezpłatnie m.in. na stronie wirtualnej Galerii Sztuki.
fot. góra: Otwarcie Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu, 19 lipca 2024, fot. Sonia Bober | źródło: Bank Pekao S.A.
szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:
to cię powinno jeszcze zainteresować:
24.06.2024 / Aktualności