
Wraz z początkiem września rusza już 30. edycja największych targów sztuki w Nowym Jorku — The Armory Show. Wydarzenie rozpocznie się 5 września (dzień VIP Preview) i potrwa do 8 września. The Armory Show to jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. Jakie galerie wezmą udział w tegorocznej edycji, i jakich dzieł możemy spodziewać się na targach?
The Armory Show 1994 i Armory Show 1913
Targi zostały założone w 1994 roku jako Gramercy International Art Fair przez amerykańskim marszandów — Colina De Landa, Pata Hearna, Lisę Spellman, Matthew Marksa i Paula Morrisa. Od tej pory odbywają się co roku. Targi zmieniły nazwę na znaną nam dziś dopiero w 1999 roku, aby nawiązać do słynnego Armory Show z 1913 roku, które było wydarzeniem przełomowym dla nowoczesnej sztuki w USA. The Armory Show z Armory Show łączy nie tylko nazwa, ale i lokalizacja. Poza tym, misją organizatorów jest, aby podobnie jak w 1913 roku, zaprezentować sztukę z całego świata podczas jednego wydarzenia. Z okazji The Armory Show co roku do Nowego Jorku przyjeżdżają najważniejsze światowe galerie sztuki współczesnej i nowoczesnej. Wydarzenie aktywizuje miasto oraz podkreśla jego wartość i znaczenie na międzynarodowym rynku sztuki. Obecnie The Armory Show jest przedsięwzięciem, które nie tylko prezentuje instytucje oraz artystów i artystki z całego świata, ale ma także wpływ na trendy i tendencje na światowym rynku sztuki.

The Armory Show, fot. Vincent Tullo, dzięki uprzejmości The Armory Show
The Armory Show 2024
Jubileuszowa edycja związana jest z licznymi zmianami. Przede wszystkim postawiono na nowy układ pomieszczeń, przeorganizowano także sekcje targowe, a zwiedzających zaskoczą nowe przestrzenie. Targi są podzielone na kilka sekcji („Solo”, „Focus”, „Presents”), w tym część główną „Galleries”. W całym wydarzeniu weźmie udział aż 235 galerii z całego świata, wśród nich galerie takie jak 303 Gallery, Carl Freedman Gallery, Johyun Gallery, jednak nie odnajdziemy na liście galerii z Polski. The Armory Show poinformowało, że partycypować będzie ponad 145 wystawców z zeszłego roku, co ma podkreślić udaną sprzedaż owych podmiotów w poprzednich edycjach targów. Wśród wystawców, którzy powracają do udziału po przerwie, znajdą się: Jeffrey Deitch, Proyectos Monclova, Sperone Westwater, Mariane Ibrahim, Bank i Pippy Houldsworth Gallery. Będzie też kilkoro nowicjuszy, między innymi: Commonwealth and Council, Labor, Corbett vs. Dempsey, Hannah Traore Gallery, Gallery Baton oraz Experimenter.

The Armory Show, fot. Vincent Tullo, dzięki uprzejmości The Armory Show
Ciekawie zapowiada się także sekcja „Solo”, która poświęcona jest prezentacjom twórczości jednego, wschodzącego lub uznanego artysty bądź artystki działających w XX i XXI wieku. W tym roku Charlie James Gallery zaprezentuje dzieła Manuela Lópeza, a Smac Gallery pokaże nowe dzieło Kate Gottgens — malarki pochodzącej z RPA. Natomiast sekcja „Focus” skupiona jest wokół dzieł eksperymentalnych, które mają odzwierciedlać dziedzictwo całego The Armory Show. W tym roku kuratorką tej części targów jest Robyn Farrell. W kontekście przyszłości międzynarodowego rynku sztuki warto zwrócić uwagę na sekcję „Presents”, w której zobaczymy wschodzące galerie, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 10 lat. W tej sekcji galerie zaprezentują jednego artystę bądź artystkę lub duet. Młode podmioty i osoby artystyczne wyznaczają trendy, dlatego są tak ważnymi członkami globalnego rynku sztuki.
Jacy artyści i artystki staną się ikonami targów? A może padną nowe rekordy? Tego wszystkiego dowiemy się już we wrześniu.
N.G
fot. góra: The Armory Show, fot. Vincent Tullo, dzięki uprzejmości The Armory Show