
Znamy wyniki 5. edycji programu OP_YOUNG. Po długich posiedzeniach jury wytypowało laureatów i laureatki programu mentorskiego.
Do piątej, jubileuszowej edycji programu Fundacji OP ENHEIM zgłosiło się aż 67 osób, a wysoki poziom sprawił, że obrady jury trwały niemal 7 godzin. Wyłonienie laureatów_ek było zadaniem niebywale trudnym i wymagającym długich rozmów. Po licznych dyskusjach jury pozostało jednak zgodne co do listy nagrodzonych osób. W wyniku przeprowadzonego konkursu, nie została przyznana Pierwsza Nagroda, nadano za to dwie Drugie Nagrody ex aequo oraz dwa wyróżnienia. Poza tym, jury postanowiło przyznać dodatkową, pozaregulaminową nagrodę Grand prix w postaci wystawy indywidualnej w 2025 roku. Przed nami kolejne etapy Programu, które zakończą się przyszłoroczną wystawą w OP ENHEIM. W składzie Jury zasiedli i zasiadły: Viola Wojnowski, Volkmar Umlauft, Kama Wróbel, Oskar Szerkus, Grzegorz Kozak i Paulina Brelińska-Garsztka.
Podczas OP_YOUNG instytucja otwiera się na progresywnych twórców i twórczynie młodszego pokolenia. OP ENHEIM aktywnie wspiera w ten sposób ich rozwój artystyczny. Udział w programie stanowi niepowtarzalną szansę dla artystów działających w różnych mediach i wykorzystujących eksperymentalne formy sztuki. Program mentorski trwający wiele miesięcy nie tylko zapewnia specjalistyczne wsparcie kuratora i producenta przy organizacji wystawy, ale również pomaga młodym artystkom i artystom zrozumieć rynek sztuki oraz odpowiednio pokierować swoją karierą, przedstawiając im przykłady dobrych praktyk.
Podczas tegorocznej edycji Drugą Nagrodę otrzymały ex aequo Aida Małgorzata Duda oraz Angelika Stefaniak. Z kolei I Wyróżnienie przypadło Aleksandrze Błach, II Wyróżnienie zaś Katarzynie Banasiak. Przyznano także nagrodę pozaregulaminową Mateuszowi Gromadzkiemu.

Aida Małgorzata Duda | fot. OP ENHEIM
Aida Małgorzata Duda – studiuje Rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracuje głównie w zakresie rzeźby, którą uzupełnia malarstwem oraz rysunkiem. Artystyczne wykształcenie wykorzystuje także w dziedzinie tatuażu oraz fotografii. Jej sztuka opiera się na abstrakcyjnych formach, które mogą być odbierane jako przekształcenie czy metafora rzeczywistości. Często podejmuje tematy emocji, wspomnień, podświadomości czy destrukcji. Zajmuje się manualnymi eksperymentami z różnymi materiałami oraz tworzywami, toteż w swojej praktyce artystycznej kluczowe są dla niej umiejętności rzemieślnicze. W twórczości kładzie nacisk na działanie kształtu i koloru oraz nieoczywiste nawiązania formy abstrakcji do rzeczywistych sytuacji i tworów. Fascynuje ją organika i natura, ale także kontrast marzeń sennych do jaskrawej współczesności. Dlatego jej prace łączą w harmonijny sposób wiele sprzeczności.

Angelika Stefaniak | fot. OP ENHEIM
Angelika Stefaniak – artystka wizualna tworząca na pograniczu sztuki konceptualnej i designu. W swoich pracach sięga po techniki ceramiczne i tekstylne. Absolwentka rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Laureatka licznych stypendiów i konkursów artystycznych, w tym stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2023/2024) oraz III Nagrody w konkursie Super Forma (2023). Jej prace były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą. Artystka inspiruje się zagadnieniami z psychologii i antropologii w kontekście biomorfizmu oraz surrealizmu. Obserwatorka związków natury z człowiekiem. Często przekształca obiekty szkaradne, obmierzłe na haptyczne i kojące.